Główna Wiadomości Opinie Podcasty

Śląsk i Zagłębie przeciw depresji

23 maja br., w ramach Europejskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego, przedstawiciele miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podpiszą deklarację wspierania działań na rzecz przeciwdziałania depresji. Nastąpi to podczas konferencji „Śląsk i Zagłębie przeciw depresji” organizowanej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce we współpracy z Biurem Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce (WHO) oraz Aliansem Przeciw Depresji. Partnerami wydarzenia są Urząd Miasta Katowice oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. 

Depresja jest prawdziwą chorobą cywilizacyjną. W samej tylko Europie około 40 mln ludzi rocznie cierpi na nią. Co roku w Unii Europejskiej około 48 tys. osób umiera śmiercią samobójczą, z czego ponad połowa z nich chorowała na depresję. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), obecnie w Polsce 1,5 mln osób walczy z tą chorobą. NFZ podaje, że drastycznie przybywa osób poniżej 18 lat, które wymagają specjalistycznej pomocy w związku z depresją. W ciągu ostatnich pięciu lat wzrost liczby młodych pacjentów, którym udzielono świadczeń w tym zakresie, wyniósł ponad 100 proc.

Jednym ze sposobów przeciwdziałania i walki z depresją jest tworzenie tzw. aliansów przeciw depresji – trwałych „żywych” sieci osób, instytucji i organizacji działających lokalnie, które poprzez efekty synergii mogą jeszcze skutecznej wspierać osoby doświadczające depresji i zapobiegać zachowaniom samobójczym. 

O potrzebie tworzenia oddolnych sieci wsparcia i szerszej edukacji na temat depresji m.in. w szkołach, będą rozmawiać uczestnicy konferencji „Śląsk i Zagłębie przeciw depresji”, która odbędzie się 23 maja br. 
w Katowicach, w Pałacu Młodzieży
. Spotkanie poprowadzi dziennikarka Justyna Suchecka. 

– Celem konferencji jest zwiększenie zrozumienia i wiedzy o zdrowiu psychicznym w naszych społecznościach, szkołach, miejscach pracy i w domu. W październiku 2022 r. spotkaliśmy się z burmistrzyniami i burmistrzami Warszawy, którzy podpisali deklarację wspierania działań na rzecz przeciwdziałania depresji. Cieszymy się, że przedstawiciele miast i gmin województwa śląskiego dołączą do tej niezwykle ważnej inicjatywy. – mówi Witold Naturski, Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce, współorganizatora konferencji.

Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli samorządów, lekarzy pierwszego kontaktu, psychologów, dyrektorów szkół, pedagogów, ale też do organizacji pozarządowych i społeczności lokalnych, które są gotowe do zaangażowania się w nieformalne lokalne alianse do walki z depresją. W ramach konferencji odbędą się dwa panele dyskusyjne: „Zdrowie psychiczne w szkole i poza nią” i „System czy środowisko – gdzie jest miejsce zdrowia psychicznego?”

– Problem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest dziś niezwykle aktualny, będąc także skutkiem zamknięcia w okresie pandemii oraz przeniesienia kontaktów międzyludzkich do mediów społecznościowych. Podczas I panelu dyskusyjnego chcemy rozmawiać tym, co w tej sytuacji może zrobić szkoła, jaką rolę w rozpoznawaniu i leczeniu depresji wśród dzieci i młodzieży mogą odegrać nauczyciele. Nie mniej ważny jest temat drugiego panelu dyskusyjnego. Osoby dotknięte depresją powinny mieć, w sytuacji kryzysu, możliwość otrzymania bardzo szybkiej pomocy i podjęcia leczenia blisko domu. Czy taka pomoc już działa? Jaka jest jej jakość? Będą rozmawiać osoby, które same doświadczyły depresji oraz praktycy działający na rzecz promocji zdrowia psychicznego, psychiatrii środowiskowej i wsparcia lokalnych społeczności – podkreśla Marzenna Guz-Vetter, pełniąca obowiązki Dyrektorka Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Na konferencję można się rejestrować na stronie https://bit.ly/40IMxPv do 16 maja (rejestracja dotyczy tylko osób, które chcą bezpośrednio wziąć udział w spotkaniu w Pałacu Młodzieży). Wydarzenie można będzie też oglądać online (bez potrzeby rejestracji). Transmisja wraz z tłumaczeniem na język migowy, będzie dostępna w mediach społecznościowych Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce (po polsku na Facebook @komisjaeuropejska; po angielsku na: YouTube @komisjaeuropejska).

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji wszystkich, dla których istotny jest rozwój systemowych i środowiskowych rozwiązań przeciwdziałających depresji i wspierających osoby dotknięte tą chorobą. 

PROGRAM

09.00 – 10.00​ Rejestracja uczestników, powitalna kawa

10.00 – 10.40 ​Wystąpienia:

Bartłomiej Balcerzyk (Z-ca Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce)

Witold Naturski (Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce) 

Marcin Krupa (Prezydent Miasta Katowice)

Dorota Jarosińska (WHO Regional Office for Europe)

Kazimierz Karolczak (Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii) 

dr Piotr Toczyski (ekspert Team Europe, Alians Przeciw Depresji)

10.40 – 12.00​ Dyskusja panelowa: Zdrowie psychiczne w szkołach

lek. Ireneusz Jelonek (specjalista psychiatra dzieci i młodzieży, pełniący funkcję konsultanta w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dla województwa śląskiego, Z-ca Kierownika Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego, Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu); Patryk Hałajczak (psycholog szkolny); Anna Dęboń (Prezeska Zarządu Stowarzyszenia dO!PAmina Lab); Krzysztof Nowak (Stowarzyszenie dO!PAmina Lab)

12.00 – 12.15​ Przerwa kawowa

12.15 – 12.25​ Specjalistyczne wsparcie oferowane mieszkańcom Katowic przez Centrum Rehabilitacji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w kontekście różnych wymiarów depresji – Wojciech Świechowski (Centrum Rehabilitacji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach)  

12.25 – 13.55​ Dyskusja panelowa:  System czy środowisko – gdzie jest miejsce zdrowia psychicznego?

dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka (Instytut Psychiatrii i Neurologii, Przewodnicząca Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji PTP); lek.Dominik Lewandowski (Prezes Śląskiego OddziałuWojewódzki Kolegium Lekarzy Rodzinnych); Tomasz Kaczmarski (psycholog sportu, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach); Ewa Jędrychowska-Płonka (specjalistka psychologii klinicznej, Wiceprezeska Sekcji Krajowej Psychiatrii Środowiskowej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego); Anna Wyszkoni (wokalistka)

13.55 – 14.00​ Podpisanie deklaracji „Śląsk i Zagłębie przeciw depresji” przez przedstawicieli członków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.