Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Chorzów: EKO wiata – Zielony Przystanek przy tężni oddany do użytku
W czwartek, 30 marca Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa, oddał do użytku mieszkańcom wyjątkowy przystanek. EKO wiata – Zielony Przystanek Przy Tężni oraz ciąg wiat na zmodernizowanej ulicy 3 Maja to efekt współpracy Miasta Chorzów i AMS.
Na wspólny projekt Miasta Chorzów i AMS – lidera reklamy Out-of-Home w Polsce – składa się system wiat z zielonymi dachami. Jedna z nich – Zielony Przystanek Przy Tężni – zyskała wyjątkową formę. Pokryta zielonym dachem, przyjazna dla ptaków, wyposażona jest w dwa dodatkowe panele z pnącymi roślinami. Dzięki współpracy z firmą AMS, Chorzów wzbogacił się o 8 zielonych eko wiat. 7 z nich powstały w ramach pionierskiego projektu rewitalizacji ulicy ul. 3 Maja. Projekt harmonijnie splótł się z prowadzoną przez miasto modernizacją ulicy. Dzięki temu Chorzów zyskał wyremontowaną i przyjazną mieszkańcom ulicę, na której po raz pierwszy pojawiły się oazy zieleni. Ósma wiata znajduje się przy tężni – jest to lokalizacja nieprzypadkowa. W tym miejscu często zatrzymują się i odjeżdżają autobusy turystyczne, dzięki temu możemy pokazać osobom odwiedzającym Chorzów, że jesteśmy zielonym miastem i dbamy o ekologię.
– AMS od lat aktywizuje lokalne społeczności, samorządy i biznes, podkreślając, jak ważna jest komunikacja społeczna dająca poczucie wpływu na otaczającą rzeczywistość i odpowiedzialności za naszą planetę. Tworzenie rozwiązań nature based solution w miastach przynosi korzyści zarówno środowiskowe, jak społeczne. Cieszymy się, że rozwijamy naszą sieć EKO wiat w tak świadomym ekologicznie mieście jak Chorzów – mówi Marek Kuzaka, prezes AMS.
System zielonych przystanków w Chorzowie będzie miał znaczący wpływ na środowisko, tworząc nieoczywiste oazy zieleni w mieście. Jest to rozwiązanie typu nature-based solution – inspirowane i wspierane przez naturę, zapewniające korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Jeden dach przystanku, pokryty dywanem rozchodnikowym magazynuje 150 litrów wody deszczowej przy jednorazowym opadzie, obniża o 3-5 °C temperaturę powietrza wokół przystanku w upalne dni. Zmniejsza także zapylenie wokół wiaty aż o 15-20% i absorbuje 7,2 kg CO2 rocznie.
– Mieszkańcy miast chcą więcej zieleni, czystego powietrza, więcej natury w miejskiej przestrzeni. Ekologiczne wiaty przystankowe to kolejny krok w drodze koniecznych proekologicznych działań, które powinny być nawykiem, a nawet obowiązkiem każdego z nas. Zalety takiej wiaty przystankowej, oprócz estetyki, produkcji tlenu przez rośliny zielone znajdujące się na dachu, to także ochrona przed wysoką temperaturą dla pasażerów czekających na tramwaje czy autobusy. Tradycyjna, metalowa potrafi rozgrzać się w słońcu do temperatury nawet 45 stopni Celsjusza. Wiaty przystankowe są naturalnie „klimatyzowane”, przyjaźniejsze i bardziej komfortowe dla mieszkańców – mówi prezydent Chorzowa.
Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy, który pokrywa dach, są niezwykle wytrzymałe na warunki środowiskowe, dodatkowo mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności. Oznakowanie wiat przy wykorzystaniu specjalnych kropek, którymi oklejone są szyby przystanku, to wynik współpracy z fundacją Fundację Szklane Pułapki zajmującą się ochroną ptaków w Polsce – pozwala ono ograniczać kolizje i zapewnia bezpieczeństwo ptaków w przestrzeni miejskiej. Oznaczenie szyb jest przez Fundację certyfikowane.
Na każdym przystanku znajdują się panele EKO Premium Citylight, czyli prośrodowiskowa reklama połączona z sadzeniem drzew.
UM Chorzów