Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Czas na zieloną, równościową, obywatelską Europę. Spotkanie z dr. Sylwią Spurek
Gościem Klubu Myśli Ekologicznej będzie dr. Sylwia Spurek – prawniczka, posłanka do Parlamentu Europejskiego, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, od 21 lat zaangażowana w działania na rzecz praw człowieka i praw zwierząt.
Temat: Czas na zieloną, równościową, obywatelską Europę
Po trzech latach pracy w Parlamencie Europejskim, po trzech latach od wyboru mnie na posłankę do PE, po trzech latach bycia polityczką, chociaż nadal wolę o sobie myśleć w kategoriach ekspertki i aktywistki, wyraźnie widzę, że w kwestii problemów klimatycznych, środowiska naturalnego, zdrowia i ogólnie jakości życia ludzi, a także praw zwierząt innych niż ludzie w polityce obowiązują podwójne standardy. Są sprawy społecznie i politycznie oswojone oraz te z kategorii politycznego tabu, którymi lepiej się nie zajmować. Zamiast się wychylać, „warto” czekać i działać reaktywnie, bo to się po prostu politycznie opłaca
dr. Sylwia Spurek – radczyni prawna, legislatorka, polityczka oraz feministka. Autorka pierwszego polskiego rządowego projektu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W Parlamencie Europejskim wiceprzewodnicząca Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) i członkini Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE). W latach 2014– 2015 wiceszefowa Biura Pełnomocniczki Rządu do Spraw Równego Traktowania. Autorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu problemu przemocy w rodzinie, równego traktowania i dyskryminacji. W 2022 r. ukazała się książka jej autorstwa pt. „Smród, krew i łzy. Włącz myślenie, bądź zmianą”. Weganka.
Klub Myśli Ekologicznej, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Uniwersytet Śląski w Katowicach zapraszają na 82 spotkanie KME 7 marca 2023, godz. 17.30. Spotkanie online na Facebooku oraz na kanale YouTube.
Rozmowę z gościem KME poprowadzą: prof. Piotr Skubała (Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski, ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny) oraz dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, psycholog, aktywista ekologiczny, trener treningu psychologicznego, ekofilozof skoncentrowany na głębokiej ekologii, autor książek i artykułów poświęconych relacji człowiek – przyroda). Zapraszamy do zadawania pytań gościowi.
Klub Myśli Ekologicznej jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei ekologicznych oraz prezentowanie osób wcielających te idee w życie. Uważamy, że żyjemy w czasach bezprecedensowych zagrożeń dla przyrody i człowieka. Dlatego tak ważna wydaje się potrzeba pogłębionej refleksji nad diagnozą obecnej sytuacji, określeniem przyczyn negatywnych zjawisk oraz poszukiwaniem dróg wyjścia. Uważamy, że obecnie potrzebujemy nowych wizji, odkrywania swoich głębokich związków z przyrodą, rozwijania postaw umiarkowania, pokory i szacunku wobec życia, a także dążenia do równowagi na wielu poziomach naszego życia. W ramach Klubu Myśli Ekologicznej proponujemy spotkania z naukowcami, aktywistami ekologicznymi, działaczami społecznymi, dla których zmiana świata na lepsze jest ważnym motywem działań. Chcemy inspirować, zachęcać do aktywności, wspierać oddolne inicjatywy oraz budować krąg osób, angażujących się w pracę dla przyrody i człowieka. Spotkania Klubu odbywają się obecnie dwa razy w miesiącu o godz. 17.30.
Klub Myśli Ekologicznej