Główna Wiadomości Opinie Podcasty

Opozycja ogłosiła przedłużenie paktu senackiego. Będą zmiany na Śląsku

We wtorek w Senacie opozycja ogłosiła przedłużenie paktu senackiego na kolejne wybory. Obecnie trwają negocjacje co do podziału okręgów.

Kto będzie startował wbrew tym uzgodnieniom, będzie wspierał PiS. My otwieramy się na różne środowiska, żeby być razem i żeby wygrać – mówił w Senacie Marcin Kierwiński, sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej.

Nowy pakt senacki tworzą: Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni i Inicjatywa Polska), PSL, Nowa Lewica, Polska 2050, PPS i ruch „TAK dla Polski”. Za koordynację prac nad paktem odpowiada Zygmunt Frankiewicz, wieloletni prezydent Gliwic, a obecnie senator.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w tym samym dniu, ale na innych zasadach i w podziale na inne okręgi. Wybory do Senatu są wyborami jednomandatowymi, w mniejszych okręgach niż do Sejmu. Dlatego pakt nie wpływa w żaden sposób na ilość bloków i koalicji w wyborach do Sejmu. Chociaż zapewne w marcu poznamy decyzje opozycyjnych partii w tym zakresie.

Na Śląsku na pewno będzie nowy kandydat do Senatu w Katowicach. Mówi się, że zmarłego Marka Plurę ma zastąpić Jarosław Makowski, radny miasta Katowice i szef Instytutu Obywatelskiego. Według naszych informacji senatorka z okręgu tyskiego i wicemarszałkini Senatu – Gabriela Morawska-Stanecka ma wystartować do Sejmu. O jej miejsce ma zabiegać jeden z lokalnych samorządowców. Do zmiany kandydata dojdzie też w „przegranym” okręgu chorzowskim, gdzie w ostatnich wyborach porażkę poniósł Henryk Mercik. Mercik był kandydatem opozycji ze wskazania regionalistów i przegrał z Dorotą Tobiszowską z PiS. Decyzje mają zapaść na dniach.

Sebastian Pypłacz
Sebastian Pypłacz

Redaktor naczelny Śląskiej Opinii. Członek zarządu Związku Górnośląskiego.