Rodzice dla Klimatu edukują w polskim Sejmie. Chcą wprowadzenia zajęć o klimacie dla wszystkich parlamentarzystów i urzędników

Rodzice dla Klimatu uruchamiają obywatelską kampanię edukacyjną, której celem jest podniesienie świadomości polskich parlamentarzystów na temat kryzysu klimatycznego. Pierwsze posłanki i posłowie wzięli udział w rekomendowanych przez naukowców i cieszących się międzynarodową popularnością warsztatach ,,Mozaika Klimatyczna”.

W miniony piątek Rodzice dla Klimatu, we współpracy z Katarzyną Udrycką, edukatorką klimatyczną i koordynatorką w Polsce warsztatów Mozaika Klimatyczna przeprowadzili pierwsze warsztaty na temat zmian klimatu dla polskich posłanek i posłów. Warsztaty Mozaika Klimatyczna są już obowiązkowe dla urzędników i polityków we Francji, a na całym świecie wzięło w nich udział prawie milion osób. Organizatorzy planują docelowo przeszkolić wszystkich polskich parlamentarzystów.

„Pierwsze warsztaty Mozaika Klimatyczna pokazały, że w polskim Sejmie są osoby chętne, aby poszerzać swoją wiedzę i świadomość na temat zmiany klimatu” – oceniła współprowadząca warsztaty Agata Lewandowska. “Liczymy, że takich osób jest więcej, bo otworzyliśmy już zapisy na kolejne sesje Mozaiki w Sejmie”, dodała Katarzyna Udrycka.

Reakcje posłanek i posłów były bardzo pozytywne. Uczestnicy zwrócili uwagę na wysoki poziom warsztatów, zauważyli też potrzebę stosowania podobnych narzędzi w swojej pracy. „Mam wrażenie, że całkiem dużo wiem o klimacie, ale [warsztaty] to jest szansa na to, żeby wspólnie móc z politykami porozmawiać o tym, co możemy razem zrobić” – mówiła Joanna Mucha, posłanka na Sejm RP (klub Polska 2050).

„Wychodzę z założenia, że powinniśmy się uczyć cały czas jako posłowie i to były jedne z ciekawszych takich wydarzeń tej kadencji” – dodała z kolei posłanka Hanna Gill-Piątek (obecnie niezrzeszona).

Według Franka Sterczewskiego (poseł niezrzeszony), „każda okazja, żeby uporządkować sobie wiedzę, przemyśleć, usłyszeć inne głosy, inne perspektywy, też Rodziców dla Klimatu, innych posłów i posłanek jest naprawdę bardzo cenna”. „Super gdyby udało się wszystkich 460 posłów i posłanki tak przeszkolić” – uważa posłanka Urszula Zielińska (Zieloni / KO).

Uczestnicy podkreślali także wyjątkowo przyjazną atmosferę tego spotkania, pomimo udziału przedstawicieli różnych środowisk i klubów poselskich. „Formuła jest bardzo nowatorska, bo jednak w Sejmie jesteśmy przyzwyczajeni do siedzenia, poważnych dyskusji, nie zawsze merytorycznych, a tutaj był ten moment na burzę mózgów, i pracę grupową, i słuchanie siebie” – stwierdziła posłanka Klaudia Jachira (KO).

Nastawienie i zaangażowanie uczestników przełożyło się na efekty spotkania, podczas którego nie tylko zdobywano wiedzę, ale też szukano rozwiązań systemowych w celu wyeliminowania emisyjnych produktów i usług, dyskutowano też o towarzyszącej tym działaniom narracji. Posłanka Gabriela Lenartowicz (KO) oceniła, że „na pewno to zaangażowanie, ale też weryfikacja różnych pomysłów na to jak chronić klimat przyda nam się w naszej pracy poselskiej”.

Politycy i polityczki wskazywali także różne obszary, do których może posłużyć im doświadczenie z warsztatów. Anita Sowińska: „My politycy byliśmy tutaj po to, żeby dowiedzieć się i podyskutować jak możemy to zmienić. Bo to my mamy wpływ na to, jakie prawo tworzymy”. Franek Sterczewski: „Ważne żebyśmy naprawdę przedyskutowali te ścieżki dojścia, żebyśmy naprawdę zastanowili się nad priorytetami”. Anita Kucharska-Dziedzic mówiła z kolei o tym, jak ważna jest zmiana narracji kierowanej do opinii publicznej ze strony polityków – “żeby politycy mogli o tym mówić tak, żeby rzeczywiście ludzie nie myśleli o nieustannym rozwoju, powiększaniu konsumpcji, ale o odpowiedzialności za to w jakim świecie będą w przyszłości ludzie żyli”.

Po udanej pierwszej edycji Mozaiki Rodzice dla Klimatu zamierzają kontynuować działania edukacyjne, nie tylko w Sejmie. „Jako rodzice dla Klimatu postulujemy objęcie edukacją klimatyczną jak największej liczby grup społecznych – z największym naciskiem na osoby decydenckie. Jesteśmy świadomi, że nie mamy czasu na lata wypracowywania rozwiązań – działać muszą osoby, które obecnie sprawują władzę” – ocenia Agata Lewandowska.

W pierwszej edycji Mozaiki, zorganizowanej oddolnie przy współpracy Rodziców z Katarzyną Udrycką, moderatorką certyfikowaną przez francuskie Stowarzyszenie La Fresque du Climat i trenerką Mozaiki, wzięło udział 12 posłanek i posłów z różnych klubów parlamentarnych, działających w komisjach związanych z klimatem i ochroną środowiska.

Byli to: Joanna Mucha (Polska 2050), Hanna Gill-Piątek (obecnie niezrzeszona), Klaudia Jachira (KO), Gabriela Lenartowicz (KO), Franek Sterczewski (KO), Urszula Zielińska (KO), Małgorzata Niemczyk (KO) oraz Marek Rząsa (KO), Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica), Anita Sowińska (Lewica), Beata Maciejewska (Lewica), Daria Gosek-Popiołek (Lewica).

Mozaika Klimatyczna to rekomendowane przez klimatologów i cieszące się międzynarodową popularnością warsztaty, które służą szerzeniu wiedzy na temat zmian klimatu, w oparciu o treść raportów IPCC. Mają formę pracy zespołowej, w której uczestnicy wspólnie układają tytułową „mozaikę”, obrazującą przyczyny, mechanizmy i konsekwencje zmian klimatu. Tak podana wiedza pozwala na lepsze zrozumienie tego jednego z największych wyzwań, z jakim się obecnie mierzymy oraz stwarza przestrzeń do rozmowy o możliwych rozwiązaniach, w tym na poziomie systemowym, do którego włącza się stanowienie prawa…

Rodzice dla Klimatu

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.