W KGHM Polska Miedź też walczą o wyższe wynagrodzenia. Związkowcy żądają rekordowych podwyżek

Wciąż trwają negocjacje pomiędzy związkowcami a przedstawicielami Jastrzębskiej Spółki Węglowej w sprawie podwyżek dla pracowników. Tymczasem okazuje się, że w KGHM Polska Miedź strona społeczna również oczekuje wyższych wynagrodzeń. Z kuluarowych rozmów wynika, że związkowcy domagają się rekordowych kwot.

Pierwsze spotkanie zorganizowane w KGHM Polska Miedź zakończyło się we wtorek, 24 stycznia. Związkowcy prowadzą negocjacje płacowe z przedstawicielami spółki, twierdząc, że w firmie od lat nie brano pod uwagę inflacji przy okazji podwyżek. W związku z tym teraz strona społeczna oczekuje, że kwoty ustalane przy wyższych wynagrodzeniach będą rekordowe. „Uważamy, że realny wzrost wynagrodzeń nie może być niższy niż 20 procent. Takich podwyżek jeszcze nie było, ale też nie było takiej sytuacji gospodarczej jak obecnie. Żeby to osiągnąć, stawki osobistego zaszeregowania muszą wzrosnąć o 18 procent”, mówi Leszek Hajdacki, szef Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Polskiej Miedzi, cytowany przez portal lubin.pl.

Związkowcy przewidują, że stawki zaszeregowania powinny wzrosnąć o co najmniej 15 procent i objąć 20 procent załogi. Strona społeczna chciałaby także, by dodatkowo przyznana nagroda roczna wyniosła około 2,5 tys. złotych.

Zarząd KGHM Polska Miedź nie odniósł się jeszcze wprost do propozycji związkowców, wiadomo natomiast, że do porozumienia nie doszło. Strona społeczna ma nadzieję, że pozna konkretny na kolejnym spotkaniu negocjacyjnym, które zaplanowano na czwartek, 26 stycznia, na godz. 11:00.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza spółka, w której toczą się negocjacje płacowe. Do porozumienia w sprawie podwyżek nadal nie doszło także w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie związkowcy oczekują 25-procentowych podwyżek dla pracowników. Więcej o sprawie pisaliśmy już na łamach „Śląskiej Opinii” tutaj: https://slaskaopinia.pl/2023/01/18/brak-porozumienia-w-jastrzebskiej-spolce-weglowej-zwiazkowcy-rozpoczynaja-przygotowania-do-protestu-gornikow/

KGHM Polska Miedź, to górniczo-hutniczo spółka, która jest jednym z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Spółka, która zatrudnia ok. 18,5 tys. pracowników, jest największym pracodawcą na Dolnym Śląsku. Po trzech kwartałach 2022 r. przychody Grupy KGHM wzrosły do 25,7 mld zł, wobec 21,7 mld zł rok wcześniej. Zysk netto wyniósł 5,267 mld zł wobec 4,762 mld zł rok wcześniej.
A ile generalnie zarabiają górnicy w Polsce? Główny Urząd Statystyczny informuje o wzrostach wynagrodzeń, czytaj więcej: https://slaskaopinia.pl/2023/01/23/ile-zarabiaja-gornicy-w-polsce-glowny-urzad-statystyczny-informuje-o-wzrostach-wynagrodzen/

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa

Dziennikarz, wydawca strony głównej w „Super Expressie”.