#StopHejt. Nienawiść zabija

13 i 14 stycznia w całej Polsce odbywały się protesty upamiętniające prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W Katowicach odczytano apel opozycji, którego treść publikujemy poniżej.

Wspólny apel opozycji przeciwko mowie nienawiści
Dzisiaj stoimy tu wszyscy razem, obywatelki i obywatele, przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji, partii politycznych, samorządu, organizacji pozarządowych. I razem, solidarnie, zwracamy się do mediów i polityków o rozwagę i uwagę. Razem apelujemy – hejt, szczucie i dehumanizacja przeciwników nie mogą być drogą do utrzymania bądź zdobycia władzy!
Zatrzymajmy eskalację społecznych podziałów i rozpalanie najgorszych instynktów i emocji, zanim dojdzie do kolejnej tragedii.

Od czterech lat o tej porze spotykamy się przy sercu świateł dla Pawła Adamowicza, zaangażowanego samorządowca, prezydenta Gdańska, człowieka o wielkim sercu, którego zabiła motywowana politycznie nienawiść.

Sto lat temu z rąk zamachowca zginął prezydent Gabriel Narutowicz, przeciwko któremu politycy skrajnej prawicy rozpętali kampanię nienawiści, zarzucając mu, że nie jest Polakiem. Trudno uciec od analogii z dniem dzisiejszym.

Dzisiaj, jak 4 lata temu, trwa nieformalna, ale niezwykle ostra kampania wyborcza, w której rządowe media i politycy, prowadzą zorganizowaną, zaplanowaną i częściowo skuteczną kampanię kłamstwa i dezinformacji, zohydzania i odczłowieczania przeciwników czy całych grup społecznych. Sieją burzę, która również może uderzyć w nich samych. Przy takiej eskalacji emocji, żadna ze stron tej politycznej walki nie jest wolna od słownej agresji i mowy nienawiści.

Dlatego stoimy tu razem –prodemokratyczna, obywatelska i partyjna opozycja – i wspólnie mówimy – tak nie musi i nie może być!
Tylko nasza solidarna postawa może to zmienić!

Bądźmy czujni – nie wierzmy w kłamstwa polityków i mediów siejących nienawiść.

Reagujmy na wszelkie formy hejtu, wspierajmy się wzajemnie, niezależnie od barw partyjnych i poglądów.

Zatrzymajmy tę wzajemną agresję i nienawiść, zanim słowa zmienią się w czyny.

Wołamy więc razem – #StopHejt, nienawiść zabija! #SolidarnośćNasząBronią!

Artur Stańczyk
Artur Stańczyk

Fotograf