Wóz strażacki dla Charkowa

Dar dla strażaków z Charkowa to wsparcie z zaprzyjaźnionego z Częstochową niemieckiego Pforzheim. W inicjatywę zaangażowane były kluby rotariańskie z Pforzheim i Częstochowy, które organizują pomoc dla Ukrainy. 

Darowiznę odebrali 4 stycznia na placu Biegańskiego w Częstochowie Andriej Eremenko, szef oddziału Straży Pożarnej w Charkowie oraz Konstantin Kovalov, szef wydziału prawnego Straży Pożarnej. Wóz pożarniczy dla walczącej Ukrainy przekazał symbolicznie prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, dziękując klubom Rotary za skutecznie przeprowadzoną akcję pomocową.

– Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w odezwie na nasz apel przynosili dary, jakie później przekazywaliśmy na Ukrainę, tym, którzy pomagali i pomagają na różne sposoby – mówił podczas spotkania prezydent. – Życzyłbym sobie i wszystkim zaangażowanym, żeby ta pomoc nie była potrzebna, żeby jak najszybciej wojna się zakończyła i żebyśmy jak najszybciej przystąpili do pomocy Ukrainie związanej nie z wojną, a z odbudową kraju. Dla Ukrainy potrzebne są sygnały wsparcia zarówno duchowego, jak i materialnego. Takim jest ten przekazany przez Pforzheim samochód. Niech ta wojna wreszcie się skończy, żeby można było zacząć żyć w normalnej, wolnej od agresji Europie.

Miasto Pforzheim to wieloletni partner Częstochowy, dlatego burmistrz Pforzheim Dirk Buescher i komendant Straży Pożarnej Pforzheim Sebastian Fischer postanowili właśnie za pośrednictwem naszego miasta przekazać w pełni wyposażony wóz strażacki oraz odzież dla walczącej Ukrainy. Częstochowa prowadzi od wielu lat współpracę z ukraińskimi miastami, w tym z Charkowem. 

Przekazanie samochodu nie byłoby możliwe bez współudziału dwóch zaprzyjaźnionych i współpracujących ze sobą od lat klubów Rotary z Pforzheim i Częstochowy. W czasie majowego pobytu w Częstochowie goście z Rotary Club Pforzheim mieli okazję zapoznać się z formami pomocy społeczności naszego miasta, w tym częstochowskiego klubu Rotary oraz jego zagranicznych partnerów dla Ukrainy. Przekazanie wozu strażackiego jest kolejnym elementem wsparcia dla ludności ukraińskiej. Transportem samochodu z Niemiec zajęła się firma Hegelmann. 

Częstochowa od początku konfliktu zbrojnego wspiera zarówno ukraińskich uchodźców, jak i Ukrainę poprzez darowizny i transporty darów, które trafiają m.in. do miast współpracujących z Częstochową. Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego już w marcu ubiegłego roku przekazała ambulans oraz sprzęt medyczny na potrzeby pogotowia obwodu lwowskiego. W czerwcu do miasta Chmielnicki trafiły nasze cztery niskopodłogowe autobusy marki Solaris.

Urząd Miasta Częstochowa

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.