Główna Wiadomości Opinie Podcasty

“Ogrzej się kulturą”. Rybnickie biblioteki otwierają się na seniorów 

Proste w założeniu i genialne w swojej prostocie. Władze w  Rybniku wykorzystują instytucje kultury do walki z wykluczeniem energetycznym. W mroźne dni można się w nich ogrzać, wypić ciepłą herbatę i przy okazji spędzić czas w twórczy sposób. 

Pomysł na akcję “ogrzej się kulturą” narodził się spontanicznie. Drożyzna i ubóstwo było tematem spotkania dyrektorów instytucji kultury w Rybniku, na którym zastanawiano się co zrobić, aby pomóc ludziom przeżyć zimę w względnym komforcie, a przy okazji zainteresować kulturalną ofertą miasta. 

Chcemy stworzyć warunki, w których ludzie starsi będą mieli możliwość pójść do miejsca, w którym będzie ciepło i spędzić ten czas w sposób twórczy. Nasze instytucje kultury były termomodernizowane. Będziemy tam utrzymywać komfortową temperaturę – mówił w rozmowie z Polską Zieloną Siecią Wojciech Świerkosz, wiceprezydent Rybnika. 

 Dla zmarzniętych mieszkańców czekają wydzielone pomieszczenia. Można usiąść, wypić herbatę, porozmawiać …zatopić się w lekturze lub w swoich pasjach. Władze miasta mają nadzieję, że uda się połączyć dwa w jednym. Zapewnić mieszkańcom komfort i zarazem rozbudzić pasję oraz twórczą ciekawość. – Pandemia, nie tylko w Rybniku, zniszczyła nawyk chodzenia do miejsc kultury, ta inicjatywa ma szansę choć trochę odmienić ten trend – dodał Świerkosz. 

W akcji biorą udział przede wszystkim rybnickie domy kultury oraz  biblioteki. 

Biblioteka ma najłatwiej, bo ona statutowo wszystkie usługi ma bezpłatne. W związku z akcją “Ogrzej się kulturą” złagodziliśmy nasz regulamin i do korzystania z usług nie trzeba się rejestrować – mówi pracownicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku. 

To bardzo dobrze, że powstają takie takie inicjatywy, dedykowane przede wszystkim dla seniorów. To oni, ze względu na niskie dochody i często mieszkający w budynkach o złym stanie technicznym, w największym stopniu odczuwają skutki podwyżek cen energii i często stają przed dylematem: ciepło albo leki – podkreśla Alicja Piekarz z Polskiej Zielonej Sieci. – Cieszymy się, że Rybnik chce wesprzeć najuboższych. To nie mogą być jednak jedyne inicjatywy. Do sprawy trzeba się podejść w sposób systemowy na terenie całej Polski. Potrzebna jest m.in. kompleksowa modernizacja budynków, która pozytywnie wpłynie zarówno na nasze środowisko jak i portfel  – dodała. 

Rybnik robi dużo, aby stać się przyjaznym, ekologicznym miastem. Jeszcze kilka lat temu nazywany był polską stolicą smogu. Pyły nierzadko przekraczały skalę o kilka tysięcy procent! Z roku na rok jest lepiej, a mieście daje się już oddychać.  Niedawno Rybnik ogłosił też zerwanie z tzw. betonozą – plagą polskich miast. Na rybnickie place powoli wracają drzewa i kwiaty. Duże pieniądze idę też na modernizację. – Nie jest ona tania, ale w efekcie wszystkim się to opłaci – podkreśla Piekarz z Polskiej Zielonej Sieci. – Oby Rybnik wytrwał w swojej konsekwencji – dodała. 

Bezpłatne warsztaty z ubóstwa energetycznego

Zapraszamy Państwa na bezpłatne warsztaty, organizowane przez Polską Zieloną Sieć “Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i obniżyć rachunki za energię”? 

Proponujemy Państwu 2 terminy:

11.01.2023 (godz. 10.00 – 14.00) w Rybniku 

12.01.2023 (godz. 10.00 – 14.00) w Gliwicach 

(lokalizacje warsztatów podamy Państwu w styczniu)

Zakres tematyczny:

  • Czym jest ubóstwo energetyczne i jak je ograniczyć?
  • Jeśli nie węgiel to co? Transformacja energetyczna i jej skutki – zagrożenia i szanse dla grup objętych ubóstwem energetycznym;
  • Jak oszczędzić energię wspólnie? Korzyści ze wspólnego działania w obrębie sąsiedzkiego działania, w spółdzielni mieszkaniowej, w gminie, przykłady działań;
  • Jak poprawić efektywność energetyczną naszych budynków
  • Jak zadbać o energooszczędne urządzenia w naszych domach

Dla zainteresowanych warsztatami w Rybniku >> FORMULARZ REJESTRACYJNY

 Dla zainteresowanych warsztatami w Gliwicach >> FORMULARZ REJESTRACYJNY

Udział w warsztatach jest bezpłatny!

Piotr Chalubiński / Polska Zielona Sieć

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.