Archidiecezja nie wytrzymała krytyki. Urodzinowy koncert Arcybiskupa Wiktora Skworca odwołany

W tym tygodniu informowaliśmy o koncercie zaplanowanym przez Urząd Miasta Katowice, Śląski Urząd Marszałkowski i Archidiecezję Katowicką. Wydarzenie miało być elementem obchodów nie tylko rocznicy święceń, ale i rocznicy urodzin Arcybiskupa Wiktora Skworca. Po fali krytyki ze strony polityków i mieszkańców, na stronie Archidiecezji pojawiła się informacja o odwołaniu koncertu w sali NOSPR.

Sprawę nagłośnił katowicki radny, Łukasz Borkowski, który razem z partyjnym kolegą Jarosławem Makowskim, zapytał Urząd Miasta o koszty organizacji wydarzenia. W Internecie pojawił się szereg pytań o to, z jakiej przyczyny świeckie instytucje zaangażowały się w organizację uroczystości kościelnych i, co tu dużo mówić, imprezy urodzinowej arcybiskupa. W zaproszeniu, które otrzymali członkowie rady miasta, Katowice i Urząd Marszałkowski były bowiem wymienione jako współorganizatorzy koncertu. To z kolei zasugerowało, że instytucje miały być jednymi z inicjatorów i sponsorów wydarzenia.

Sprawę ostro skomentował m.in. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, pisząc o braku wstydu Archidiecezji i władz samorządowych:

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok

Redaktorka. Prowadząca dział Śląska Opinia o Kulturze i podcast Szum Sporego Miasta.