Dubaj, tu spełniają się marzenia

Jeżeli Dubaj kojarzy Wam się z luksusem, przepychem i upałem, zdecydowanie nie jesteście w błędzie. Reportaż „Dubaj. Miasto innych ludzi” Anny Dudzińskiej jest dostępny w księgarniach już od dłuższego czasu, jednak listopad ze swoim deszczem i zimnym wiatrem, to idealny czas na podróż do największego miasta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Dlaczego inni ludzie? Historie opisane w książce skupiają się na kilku aspektach. Z jednej strony pokazują ludzi pustyni, rodowitych dubajczyków, którzy w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nadmorskie chaty zamienili na apartamentowce, to wizjonerzy i przywódcy rozwijający kraj. Z drugiej strony są to historie ekspatów – wykwalifikowanych imigrantów zarobkowych, wśród nich Polek i Polaków. Dubaj jest również miastem robotników z Azji i Afryki, których historie niewiele mają wspólnego z jachtami, limuzynami i bogactwem.

Jaki jest Dubaj? Różnorodny, niesprawiedliwy, szalony, drogi, walczący o tożsamość. W reportażu Anny Dudzińskiej znalazłam zarówno opisy potwierdzające przepych Dubaju i życia na kosmicznym poziomie, o którym w Polsce możemy zaledwie pomyśleć, nawet nie pomarzyć, jak i te, opowiadające o słodko – gorzkim życiu wśród bogactwa i ropy naftowej. Dubaj, to współczesna Wieża Babel, ludzie z całego świata przyjeżdżają tu z nadzieją na lepsze życie, większe pieniądze i szansę na wolność.

Książkę Anny Dudzińskiej „Dubaj. Miasto innych ludzi” przesłało nam Wydawnictwo Marginesy.

Natalia Wrocławska
Natalia Wrocławska

Redaktorka prowadząca Śląskiej Opinii. Prowadzi podcast Szum Sporego Miasta. Prezeska stowarzyszenia BoMiasto.