Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Racibórz ma swój ogród deszczowy przy P23
Wczoraj w Raciborzu powstał ogród deszczowy. Dzięki współpracy Fundacji Sendzimira, Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu, Przedszkola nr 23, Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu, Arboretum Bramy Morawskiej, Technikum Architektury Krajobrazu przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, OSiR-u i Przedsiębiorstwa Komunalnego udało się zorganizować warsztaty poświęcone tworzeniu tego typu miejsc w ramach których powstało jedno z nich.
Dzień zaczął się od wykładu na temat znaczeniu retencji w auli SP18, wykład został okraszony występem przedszkolaków z pobliskiego Przedszkola nr 23 gdzie następnie wszyscy uczestnicy warsztatów się udali. Dół pod ogród został wcześniej przygotowany przez wychowanków „Poprawczaka”. Wolontariusze z SP 18 (pod czujnym okiem pani Iwony Jasiak i pani Justyny Fichny-Wójcik) wraz z uczniami technikum architektury krajobrazu, urzędnikami i panem konserwatorem Wojciechem Kozyrą (Przedszkole 23) przygotowali wszystkie warstwy ogrodu deszczowego, odpływy, a następnie posadzili odpowiednie rośliny a także… ponad 500 cebulek roślin cebulowych! Ogród będzie nie tylko praktyczny, ale i ładny (gdy na wiosnę zazieleni się trawa, a domek dla biedronek zostanie zamieszkany).
Panie kucharki z Przedszkola nr 23 zadbały o kondycję pracujących serwując pyszne ciasto, kawę i zupę! Przedszkolaki, natomiast, obdarowały każdego pracownika laurką.
Zachęcamy do oglądania ogrodu (na ścianie znajduje się tablica objaśniająca działanie) a także wprowadzania rozwiązań sprzyjających rozwiązań w swoim otoczeniu (a potem zgłaszania się do konkursu ZIELONO MI).
Jak założyć ogród deszczowy? Tutaj pdf z instrukcją: https://sendzimir.org.pl/projekty/wspolna-przestrzen-partycypacyjne-planowanie-przestrzenne-w-gminach/czas-na-wode/
UM Racibórz