Powstaje mural poświęcony Brunonowi Schulzowi 

W ramach bytomskich obchodów Roku Brunona Schulza, na budynku znajdującym się między ulicą Rycerską a Korfantego powstaje mural inspirowany obrazem Schulza „Spotkanie”.

W tym roku przypada 130 rocznica urodzin i 80 rocznica tragicznej śmierci Brunona Schulza – artysty, który mocno zaistniał w polskiej literaturze. Schulz urodził się i żył w Drohobyczu – mieście partnerskim Bytomia.

Brama w murze

W ramach Roku Schulza organizujemy w naszym mieście m.in. konkursy, wernisaże, warsztaty malarskie oraz wykłady. Z tej okazji na budynku znajdującym się między ulicą Rycerską a Korfantego artystki tworzą mural inspirowany jedynym zachowanym olejnym obrazem Schulza zatytułowanym „Spotkanie”. Tematem dzieła jest odrębność kulturowa młodego Żyda oraz miejskich, pewnych siebie kobiet. Różnice spowodowały powstanie muru, w którym jednak pojawia się brama – przejście, furtka, symbol pogranicza kultur, wyznań religijnych i preferencji cywilizacyjnych.

Jedność polsko-ukraińska

Projekt muralu przygotowała na zlecenie Bytomskiego Klubu Samorządowego Galeria Sztuki Użytkowej Stalowe Anioły. W ramach udzielonego małego grantu miasto przeznaczyło na wykonanie muralu 8 tys. zł. Malunki wykonują dwie artystki ze Stalowych Aniołów: Katarzyna Sokołowska i Magdalena Wichrowska oraz Hrystyna Dragun z Drohobycza. Ukrainka ukończyła Lwowską Narodową Akademię Sztuki, a obecnie pracuje jako nauczycielka w szkole artystycznej w Drohobyczu. – W drugiej połowie września przyjechałam do Polski na dziesięć dni, aby popracować wspólnie z koleżankami z Polski nad obrazem. Z powodu deszczu nie mogłyśmy jednak namalować całego. Za tydzień wrócę do Bytomia i dokończymy prace nad muralem – mówi Hrystyna Dragun. – Bardzo podoba mi się twórczość Brunona Schulza, który w swoich pracach często opisywał nasze miasto Drohobycz, rozsławiając je na cały świat. Jego życie pokazuje również jedność ówczesnej Ukrainy i Polski – dodaje artystka.

Skwer Spotkanie

Mural powstaje przy skwerze Spotkanie. Pod koniec sierpnia podczas sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę o nadaniu takiej nazwy skwerowi znajdującemu się pomiędzy ulicą Rycerską a Korfantego. Malunek zostanie odsłonięty w sobotę 8 października. Wtedy Bytomski Klub Samorządowy we współpracy m.in. z Teatrem Rozbark zrealizuje wydarzenie plenerowe, którego częścią będzie właśnie odsłonięcie muralu. Dodatkowo Fundacja W to mi graj i Teatr Lufcik zorganizują spacer teatralizowany „Ulica marzeń”.

Urząd Miasta Bytom

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.