Rybnik: Galeria sztuki w Strefie Rzeczna

Ruszyła budowa pawilonu Centrum Edukacji Artystycznej – to, obok powstających budynków mieszkalno-usługowych i istniejącego parkingu wielopoziomowego, kolejny element zagospodarowania tzw. strefy „Rzeczna”.

Projekt Pawilonu Centrum Edukacji Artystycznej oraz zagospodarowania terenu przy ulicy gen. J. Hallera zakłada powstanie przestrzeni dla prowadzenia działalności wystawienniczej oraz edukacyjno-popularyzatorskiej w dziedzinie sztuki nowoczesnej.

– Pomysł budowy Centrum Edukacji Artystycznej ma swoje źródło w rybnickim środowisku szeroko pojętych sztuk plastycznych – wyjaśnia Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

– To rybniccy twórcy zwrócili moją uwagę na fakt, że w naszym mieście właściwie nie ma możliwości organizowania wystaw rzeźby czy malarstwa, nie mówiąc już o nowoczesnych instalacjach. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że mamy sale w domach kultury i to powinno wystarczyć. Okazuje się jednak, że właściwie żadna z tych sal nie spełnia wymogów wystawienniczych – największym problemem jest tam bowiem brak odpowiedniego oświetlenia, przy jednoczesnym zabudowaniu ścian i pozbawieniu ich światła słonecznego. Wiele dzieł sztuki nie może być wystawionych w takich warunkach. Dlatego też do Rybnika nie mogliśmy do tej pory sprowadzać ciekawych wystaw czasowych z dziedziny plastyki – dodaje prezydent.

Działalność pawilonu CEA prowadzona będzie w formie galerii z ekspozycją stałą i czasową, a także centrum spotkań tematycznych, zajęć twórczych i szeroko pojętej stymulacji kulturalno-artystycznej użytkowników.

– Ważnym argumentem za powstaniem tego miejsca są ludzie – ikony, czyli pochodzący z Rybnika artyści Adolf Ryszka i Edward Sitek – mówi prezydent Kuczera. 

– Obaj artyści byli rzeźbiarzami cenionymi na całym świecie, jednak zupełnie zapomniani w Rybniku. Dlatego chciałbym, by powstający obiekt był przestrzenią do upamiętnienia zarówno tych artystów, jaki  wielu innych z naszego miasta.

Centrum Edukacji Artystycznej to jeden z elementów projektu „Rzeczna”. Budynek przyszłej galerii sztuki będzie dwukondygnacyjny. Zaprojektowany został jako jednobryłowy zwarty obiekt na rzucie kwadratu z płaskim dachem, umieszczony centralnie na otaczającym go placu. Jego wolnostojący charakter zaprojektowany został z myślą o dostępności z każdej ze stron, a prosta bryła wraz z otoczeniem ma stanowić tło dla planowanych imprez i wystaw artystycznych.

Autorem projektu pawilonu jest mgr inż. arch. Paweł Skóra – zwycięzca konkursu architektonicznego, ogłoszonego w 2017 roku przez Miasto Rybnik, wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.

Prace budowlane wykonuje wybrane w przetargu konsorcjum firm: WODPOL Sp. z o.o. z Żywca i PBO Śląsk Sp. z o.o., z Sosnowca, za kwotę 8.396.700,93 zł.

Warto dodać, że na sąsiedniej działce, ten sam wykonawca realizuje inwestycję rybnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Powstaje tam budynek z 80 mieszkaniami i lokalami usługowymi.

Urząd Miasta Rybnika

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.