Młodzi aktywiści – jak młodzież wpływa na kształtowanie polityki miejskiej?

Podczas World Urban Forum 11 w Katowicach głos zabrali nie tylko eksperci ze świata, urbaniści i decydenci, ale również młodzi, których przyszłość klimatyczna i zrównoważony rozwój dotyczą szczególnie. Młodzieżowa Rada Klimatyczna do dyskusji „Młodzi aktywiści – jak młodzież wpływa na kształtowanie polityki miejskiej” zaprosiła przedstawicieli nauki, polityki i środowisk aktywistycznych. 

Jarek Bieliński z Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych na pytanie dotyczące włączania młodzieży w proces kształtowania decyzji w miastach, opowiedział o działalności młodzieżowych rad miast i gmin oraz o coraz bardziej zauważalnym i decyzyjnym głosie młodych. „Jeżeli nie będziemy włączać ludzi młodych do procesu stanowienia zmian w miastach, to będą oni musieli za kilkadziesiąt lat działać na tym co zastali, a nie na tym, czego chcieli” podkreślił aktywista. 

Młodzieżowy zastępca prezydenta miasta Zawiercia, Mateusz Gwóźdź opowiedział o funkcji jaką pełni, znaczeniu wolontariatu oraz konieczności wspomagania władz w kreowaniu polityki miejskiej przez młodych. 

Katarzyna Smętek, przewodnicząca MRK i prowadząca spotkanie zapytała o partycypację młodzieży Łukasza Rzepeckiego, młodzieżowego doradcę Prezydenta RP. Polityk podkreślił znaczenie pięciu obszarów, w których młodzi ludzie oczekują zmian i ulepszeń, są to dostępność rynku pracy, edukacja, mieszkalnictwo, klimat oraz młodzieżowe rady. „Młodzi musza czuć się traktowani na poważnie i wysłuchani, nasze sprawy powinny być załatwione” podsumował wypowiedź doradca prezydenta. 

Stanowisko naukowe na temat zaangażowania młodzieży i decyzyjność tej grupy społecznej omówiła prof. Iwona Sagan. „Nie ma idealnej recepty na to, jak ma wyglądać zaangażowanie młodych w kształtowanie polityki miejskiej. (…) Będziemy daleko od rzeczywistości, jeśli nie zdamy sobie sprawy z tego, że działanie młodzieży dzieje się poza zorganizowanymi grupami” wskazała naukowczyni. 

Uczestnicy rozmowy podkreślili, że młodzież ma ogromny potencjał, a kluczowe jest jego wydobycie przez różne formy partycypacji. Wskazano również na konieczność prawnego uregulowania płatnych staży i działaności młodzieżowych rad. Katarzyna Smętek, podsumowując rozmowę, podkreśliła znaczenie ukazywania młodzieży jako części całości, a nie alienowanej grupy.


Tak wyglądały stoiska podczas World Urban Forum:

Natalia Wrocławska
Natalia Wrocławska

Redaktorka prowadząca Śląskiej Opinii. Prowadzi podcast Szum Sporego Miasta.