Dwanaście godzin w biegu

Już po raz 24. ultramaratończycy sprawdzą swoją kondycję i wytrzymałość w Rudzie Śląskiej. W najbliższą sobotę (11.06) w dzielnicy Nowy Bytom odbędzie się Międzynarodowy Rudzki Bieg Dwunastogodzinny, który tradycyjnie połączony zostanie z XIII Mistrzostwami Śląska w Biegu Dwunastogodzinnym. Zawody rozpoczną się o godz. 21.00.

– Na liście startowej znalazła się m.in. ubiegłoroczna zwyciężczyni Bernadetta Sarat, medalistka Mistrzostw Polski w biegu 24-godzinnym Dorota Szeszko oraz rudzianka Magdalena Żurek, której będziemy mogli kibicować po raz pierwszy – wymienia ultramaratończyk August Jakubik, organizator biegu. – Wśród panów zdecydowanym faworytem będzie wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w biegu 24-godzinnym Leszek Małysz, któremu biegowe plany może pokrzyżować Artur Bujnowski, Tomasz Jędrzejko, Mateusz Szwaja czy Paweł Pośpiech. To z pewnością będzie zacięta rywalizacja, dlatego zachęcamy do udziału oraz kibicowania zawodnikom – dodaje.

Tegoroczny bieg rozpocznie się w sobotę (11.06) o godz. 21.00 na parkingu przy skrzyżowaniu ulic Hallera i Objazdowej, a zakończy się w niedzielę (12.06) o godz. 9.00. Uczestnicy biegu będą poruszać się ulicami: Objazdową, Markowej, Damrota i Smolenia oraz przebiegną przez plac Jana Pawła II. Długość jednego okrążenia, które pokonają biegacze, wynosi 1305 m i 19 cm. Trasa biegu ma aktualny atest PLZA.

– Te zawody każdego roku cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem biegaczy. Rozpoczynaliśmy od kilkunastu uczestników. Teraz przyjeżdżają do nas najlepsi zawodnicy z całego kraju. Dodatkowo rośnie poziom sportowy zawodów, czego dowodem są rekordy Polski, które w ostatnich latach padały w Rudzie Śląskiej – przekonuje August Jakubik.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku najlepszym zawodnikiem XXIII Międzynarodowego Rudzkiego Biegu Dwunastogodzinnego okazał się Przemysław Basa. Rudzianin przebiegł 143 km i 717 m. Z kolei wśród kobiet zwyciężyła Bernadetta Sarat z Katowic, która pokonała dystans 100 km i 478 m. W zawodach wystartowało ponad 60 zawodników i zawodniczek. 24 z nich pokonało dystans przynajmniej 100 km. Z kolei w 2020 roku ustanowiono dwa nowe rekordy Polski. Wśród mężczyzn najlepszy był Andrzej Piotrowski z klubu WKS Wawel, który przebiegł 151,4 km, a wśród kobiet Małgorzata Pazda-Pozorska, z Poltarex, która bieg zakończyła z wynikiem 142,27 km. Natomiast najlepszym rudzianinem na mecie był rekordzista z 2019 roku Przemysław Basa z KRS TKKF Jastrząb Ruda Śląska, który przebiegł 146,18 km, a rudzianką Anna Skupień z TL Pogoń Ruda Śląska, która rywalizację zakończyła z wynikiem 122,69 km.

Warto wspomnieć, że w związku z sobotnim wydarzeniem nastąpią utrudnienia w ruchu pojazdów i przemieszczaniu się pieszych. Utrudnienia te pojawią się w godzinach od 20.30 (11.06) do 9.30 (12.06). Zamknięte dla ruchu samochodowego zostaną ulice: Objazdowa (od ul. Smoleniado ul. Hallera), Markowej, Damrota oraz Smolenia. W czasie trwania biegu nie będzie możliwości dojazdu do budynków przy wskazanych ulicach. W sytuacjach wyjątkowych wyjazd z osiedla będzie możliwy wyjazdem przy budynku przy ul. Damrota 7. – Bardzo prosimy o wyrozumiałość, zarówno kierowców, jak i pieszych, w związku z utrudnieniami oraz zastosowanie się do zaleceń osób kierujących ruchem – podkreśla August Jakubik.

Historia rozgrywania biegu 12-godzinnego w Rudzie Śląskiej sięga 1999 r. Okazją do jego organizacji była 40. rocznica powstania Rudy Śląskiej. Trasa pierwotnie przebiegać miała przez wszystkie dzielnice miasta, jednak ze względów logistycznych areną zmagań został stadion klubu Wawel Wirek. Pierwsze zawody zgromadziły na starcie 15 uczestników, a ich zwycięzcą został Ukrainiec Wiktor Łozownik. Od kilku lat zawody odbywają się w centralnej części miasta, czyli wokół rynku w dzielnicy Nowy Bytom.

Organizatorami zawodów są: Miasto Ruda Śląska, Klub Rekreacyjno-Sportowy TKKF Jastrząb Ruda Śląska oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej. Regulamin tegorocznej edycji biegu znajduje się na stronie www.augustjakubik.pl.

Urząd Miasta Ruda Śląska

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.