Szymura: Obcisłe szorty, czy luźne dresy?

Jak myślicie ilu rowerzystów rano staje przed takim dylematem? Odpowiem: niewielu. Pewnie jesteście zaskoczeni? Jeśli tak to polecam przejść niżej ⬇

W ostatni piątek obchodziliśmy światowy dzień roweru, chciałbym dziś wrócić do tego wydarzenia i obalić kilka nieprawdziwych stereotypów. Pierwszym tytułowym jest kwestia ubioru. Chcesz jeździć na co dzień do pracy na rowerze, ale nie wiesz jak się ubrać? Masz dylemat dres i potem zmiana ubrania w pracy? A może sportowe szorty, żeby wyglądać jak zapalony fit- cyklista? To tak naprawdę żaden problem 🙂 Po prostu wybierz wygodny ciuch który nie krępuje zbytnio twoich ruchów i jest oddychający. I tak potwierdzam, to może być casualowy ubiór i nie musisz się martwić przebieraniem. W ciągu ok 30 min spokojnie dojedziesz w koszuli, marynarce i nie będzie to wymagało od ciebie przewożenia na rowerze połowy szafy.

Oprócz stereotypów pojawiły się pytania o nietypowy termin wydarzenia związanego z celebracją światowego dnia na rowerze. Nie wiem, czy godzina 7:00 była najlepszą, być może lepsza była 6:45, a może 7:25. Nie wiem. Wiem, że celowałem w grupę ludzi którzy jadą do pracy i takich udało się zebrać. W między czasie tj. około 15 minut kiedy się zbieraliśmy, ulicą obok przejechała podobna liczba rowerzystów. Jadąc w kierunku swojej pracy spotkałem kolejnych zmierzających do pracy rowerzystów. Zresztą o czym dyskutujemy? W Barcelonie, rano dzieci mają możliwość dojazdu do szkoły „BiciBusem”, czyli peletonem eskortowanym przez radiowóz do szkoły. To nie dzieje się w soboty lub w niedziele, tylko w tygodniu.

Jazda rowerem po mieście jest niezdrowa? To chyba najbardziej szkodliwy i cyniczny argument. Owszem jeżdżąc na rowerze przy zwiększonym wysiłku w większym stopniu jesteśmy narażeni na wdychanie smogu, ale to nie rowerzyści przyczyniają się do jego powstawania, tylko m.in. samochody. Jaki z tego wniosek? Skończmy truć ludzi i przesiądźmy się na rowery lub zbiorkom!

Jeśli to wszystko co napisałem było dla Ciebie do tej pory przeszkodą w korzystaniu z roweru, to czas zmienić myślenie o rowerze. Rower to nie tylko narzędzie służące rekreacji, to również wspaniały zamiennik samochodu, autobusu, czy tramwaju.

Wyjdźmy ze swojej strefy komfortu i wsiądźmy na rowery!

Adrian Szymura
Adrian Szymura

Radny Dzielnicy Koszutka w Katowicach.