W Zabrzu powstaje pierwsze w Polsce Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane 

Przy Szpitalu Klinicznym nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu powstaje pierwsze w Polsce Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Liczący 1000 m² ośrodek będzie rocznie przyjmował nawet 3 tys. pacjentów. Otwarcie nowego ośrodka zaplanowano już na jesień tego roku.

W powstającym właśnie obiekcie gościli dzisiaj m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, dyrektor Szpitala Klinicznego nr 1 dr n. med. Dariusz Budziński oraz kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu ŚUM prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Monika Adamczyk-Sowa.

– Dzięki rektorowi Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz determinacji i wizji prof. Moniki Adamczyk-Sowy na terenie Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul. 3 Maja funkcjonować będzie obiekt, w którym zapewniona zostanie szybka diagnostyka SM i wszystkie dostępne opcje terapeutyczne – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Za sprawą skutecznego leczenia chorzy na SM nie muszą już kojarzyć się z wózkiem inwalidzkim, mogą aktywnie żyć zawodowo i rodzinnie. Serdeczne gratuluję nowego ośrodka rektorowi ŚUM prof. Tomaszowi Szczepańskiemu, prof. Monice Adamczyk-Sowie i jej zespołowi, lekarzom zajmującym się chorymi na SM oraz dyrektorowi PSK Dariuszowi Budzińskiemu.

– To ośrodek który powstał w odpowiedzi na potrzeby i trendy ogólnoświatowe, bo wiemy, że obecnie podstawą optymalnej organizacji opieki zdrowotnej są „centra doskonałości” nie tylko w neurologii, ale w ogóle w medycynie – dodaje prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Monika Adamczyk-Sowa. – Dzięki takiej organizacji i istnieniu takiego ośrodka, w którym pracuje wysoko wyspecjalizowany personel i lekarski i pielęgniarski, istnieje dostęp do innych specjalistów, którzy są potrzebni w tego typu opiece interdyscyplinarnej. To szczególnie istotne dla pacjenta ze stwardnieniem rozsianym, gdzie wiemy, że ta interdyscyplinarność jest konieczna.

Jak tłumaczy prof. Monika Adamczyk-Sowa, nowy ośrodek Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu, to także dobrze zaplanowana opieka rehabilitacyjna oraz dostęp do najnowszych metod diagnostycznych. Pacjenci będą mieli do dyspozycji wszystko w jednym miejscu – od doskonałych specjalistów, do najnowocześniejszego sprzętu. Ośrodek umożliwi szybką diagnostykę, szybkie włączenie właściwego, zindywidualizowanego leczenia i opiekę holistyczną, spersonalizowaną dla każdego z pacjentów. Jest to ośrodek, który opiera się przede wszystkim na opiece ambulatoryjnej. Wpisuje się to w najnowsze trendy zakładające odchodzenie od hospitalizacji na rzecz leczenia właśnie w trybie ambulatoryjnym.

Nowoczesny budynek dedykowany będzie przede wszystkim krótkoterminowej opiece ambulatoryjnej, ale do dyspozycji lekarzy będzie także oddział łóżkowy, umożliwiający całodobową hospitalizację pacjentów. Ośrodek wyposażony zostanie w zaplecze diagnostyczne, m.in najnowocześniejszy rezonans magnetyczny. Zorganizowane zostaną sale do podawania leków w formie infuzji, umożliwiające pacjentom leczenie w trybie jednego dnia – zarówno w przypadku terapii rzutów choroby, jak i w ramach leczenia immunomodulującego. Będzie tu także prowadzona rehabilitacja dzienna.

Urząd Miasta Zabrze

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.