Zabrze buduje nowe mieszkania

Miasto Zabrze wybuduje nowoczesny budynek mieszkalny przy ul. Żeromskiego 45. W pięciokondygnacyjnym obiekcie z windą zamieszka 35 rodzin.

Dziś w Sali Historycznej zabrzańskiego Ratusza miejska spółka Zarząd Budynków Mieszkaniowych -Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. podpisała umowę z wybranym w drodze postępowania Przedsiębiorstwem Produkcyjno-Handlowym BUDMEX Sp. z o.o. Inwestycja o wartości ponad 10 mln zł (10 119 318,15 zł) przewiduje wybudowanie nowoczesnego budynku mieszkalnego przy ul. Żeromskiego 45 w centrum miasta.

W Zabrzu konsekwentnie rozwijamy budownictwo mieszkaniowe współfinansując powstawanie nowych mieszkań – m.in. oddaliśmy do użytku atrakcyjne osiedla przy ul. Trocera i ul. Żywieckiej. Wspieramy także inicjatywy deweloperów i osób prywatnych, którzy budują domy m.in. w „Słonecznej Dolinie”. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania potwierdza, że ludzie chcą mieszkać w Zabrzu– powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

W pięciokondygnacyjnym obiekcie z windą na najemców czekać będzie 35 mieszkań o wysokim standardzie wykończenia i pow. od 42 m2 do 85 m2 wraz z przynależnymi piwnicami. Prace obejmą ponadto stworzenie infrastruktury technicznej, drogowej, przygotowanie 29 miejsc parkingowych oraz 8 garaży podziemnych z możliwością odpłatnego wynajmu.

Mieszkania udostępnione zostaną na zasadach wynajmu. Kwota partycypacji wynosi od 5 % do 30 % wartości w zależności od powierzchni lokum. Kaucja zabezpieczająca stanowi 12 – krotność miesięcznego czynszu. Zasiedlenie mieszkań przewidziane jest na II kw. 2023 rok.

Spółka ZBM-TBS konsekwentnie realizuje politykę budownictwa społecznego Miasta Zabrze, budując mieszkania pod wynajem. W ciągu ostatnich lat wybudowaliśmy obiekty mieszkalne wielorodzinne w centrum Zabrza: przy ul. Sobieskiego, ul. Niedziałkowskiego oraz osiedle przy ul. Trocera– komentuje Renata Lemańska, prezes zarządu ZBM-TBS.

Źródła finansowania inwestycji to: środki własne, środki pozyskane przez miasto Zabrze w formie grantu, kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz środki rządowego programu.

Kluczowym atutem tego miejsca jest jego lokalizacja. Doskonale skomunikowane miejsce – przystanki autobusowe i tramwajowe znajdują się w odległości zaledwie kilku minut od powstającej inwestycji. W najbliższej okolicy zlokalizowane są przedszkola i szkoły, sklepy, przychodnie lekarskie, punkty usługowe czy lokale gastronomiczne. Rozbudowana infrastruktura dostępna jest w tym miejscu od lat. Inwestycja położona jestblisko zjazdówz DTŚ. Do zjazdu w Zabrzu jest 1400m, a od zjazdu w Zabrze/ Gliwice 2100m. Dojazd do Katowic zajmuje 15min.

Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie przy ul. Trocera w Zabrzu miasto za pośrednictwem spółki gminnej ZBM-TBS wybudowało nowoczesne osiedle. Składa się ono z sześciu czterokondygnacyjnych budynków, w których znajduje się 72 mieszkań. Koszt inwestycji wyniósłok. 15 mln zł, z czego ok. 50% Spółka pozyskała z kredytu zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego. Pozostałe środki to dofinansowanie miasta Zabrze oraz środki własne Spółki, w tym partycypacja.

W 2020 roku w Zabrzu wydano pozwolenia na budowę dla 128 domów jednorodzinnych oraz 333 mieszkań w ramach zabudowy wielorodzinnej.

Urząd Miejski w Zabrzu

Default image
Informacja Prasowa
Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.