Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Rybnik: „Półki dobra” kończą działalność
Z końcem maja kończy działalność sklep „Półki dobra”, który za symboliczne „dziękuję” zaopatrywał w najpotrzebniejsze produkty przebywających w Rybniku uchodźców z Ukrainy.
„Półki dobra” działały od 5 marca jako punkt pomocy rzeczowej, przypominający zwykły sklep. Służył pomocą wszystkich obywatelom i obywatelkom Ukrainy, którzy uciekając przez grozą działań wojennych, po 24 lutego znaleźli schronienie w Rybniku.
– Serdecznie dziękuję wszystkim w tworzenie i funkcjonowanie sklepu „Półki dobra” – inicjatywy wpisującej się we wspólne dzieło pomocy Ukraińcom, stanowiącej wyjątkowy przykład wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
– Była to inicjatywa o tyle wyjątkowa, że pozwalająca na skuteczne działanie przy zachowaniu najważniejszej dla potrzebujących wsparcia wartości – poczucia godności. Dziękuję za poświęcenie swojego czasu i energii, okazywane wsparcie rzeczowe i materialne, a przede wszystkim za otwarte serce i stałą gotowość do niesienia pomocy tym, którzy bronią wolności swojej ojczyzny albo uciekają przed wojną – dodaje prezydent.
W ciągu trzech miesięcy sklep, działający w salkach parafialnych kościoła Matki Bożej Bolesnej, odwiedzony został przeszło 8 tysięcy razy. Łączna liczba zarejestrowanych w nim uchodźców przekroczyła 2 tys. Zdecydowaną większość stanowiły kobiety.
– Te ostatnie trzy miesiące były czasem wyjątkowym dla nas wszystkich, związanych z „Półkami dobra” – przekonuje Przemysław Grycman, dyrektor Rybnickich Służb Komunalnych, który od początku był mocno zaangażowany w powstanie i funkcjonowanie sklepu. – Nauczyliśmy się wiele o sobie i o innych. Usłyszeliśmy przejmujące historie osób, które przed dotarciem do Rybnika, otarły się o piekło. Przekonaliśmy się jak wielu jest w Rybniku dobrych ludzi, którzy bez wahania wyciągają rękę w stronę potrzebujących. Zawarte znajomości przyjaźnie na pewno nie zakończą się wraz zamknięciem sklepu – mówi.
Po 31 maja, kiedy „Półki dobra” zakończą swoją działalność, potrzebną pomoc wciąż będzie można znaleźć w siedzibie Rybnickiej Rady Kobiet.
– Od przeszło 90 dni Rybnicka Rada Kobiet wspiera Ukrainę i osoby, które musiały opuścić swoje domy – przypomina Hanna Kustra, przewodnicząca Rybnickiej Rady Kobiet i apeluje: – Wesprzyjcie nas, żebyśmy mogły działać dalej. Brakuje żywności, nabiału i środków higienicznych, szamponów do włosów czy też papieru toaletowego. Każda choć jedna rzecz jest bardzo cenna. Jeśli możesz wesprzeć nasz punkt to zapraszamy na ul. Białych 7 Rybnik – zachęca H. Kustra.
Przypominamy, że niezbędnym wsparciem – zwłaszcza organizacyjnym – służy również 28 dzielnica (ul. Kraszewskiego 9), działającana rzecz osób z Ukrainy, mieszkających w Rybniku.
Ponadto w Urzędzie Miasta Rybnika wciąż działa Punkt informacyjno-doradczy (ul. Bolesława Chrobrego 2, pokój 055), gdzie nasi ukraińscy goście mogą uzyskać podstawowe informacje dotyczące formalności, które muszą załatwić w związku z pobytem w Polsce. Poznają również możliwości uzyskania pomocy.
Urząd Miasta Rybnika