Rusza Raciborski Magazyn Pomocy Humanitarnej 

Podstawowe produkty spożywcze: mąki, kasze, mleko, konserwy, dżemy oraz chemia gospodarcza tj.: płyny do mycia, prania, papier toaletowy – to produkty pierwszej potrzeby, po które zgłaszają się przebywający w Raciborzu uchodźcy z Ukrainy. Od dzisiaj dzięki współpracy miasta Racibórz z wolontariuszami wydawane są one w nowym Raciborskim Magazynie Pomocy Humanitarnej zlokalizowanym przy ul. Opawskiej 81 (w budynku B dawnego Gimnazjum nr 5 w Raciborzu). Apelujemy do darczyńców o wsparcie i przynoszenie pod wskazany adres potrzebnych produktów. Bez Was ten projekt się nie uda!

Od 24 lutego, czyli dnia początku agresji Rosji, granicę polsko-ukraińską przekroczyły już 3 miliony uchodźców z Ukrainy, to głównie kobiety i dzieci. Uchodźcy osiedlają się także w Raciborzu. Wydział spraw obywatelskich raciborskiego magistratu wydał dotąd 824 numery PESEL dla uchodźców zza wschodniej granicy. Większość z nich znalazła schronienie u znajomych, rodziny, przyjaciół, a także w prywatnych domach raciborzan. Z miejskiej bazy noclegowej na ten moment korzysta 216 osób (stan na 25.04). Większość z nich potrzebuje dodatkowego wsparcia. To właśnie dla nich, wystartował projekt „Raciborskiego Magazynu Pomocy Humanitarnej”.

– To nowa inicjatywa, choć uruchomiona siłami znanej i sprawdzonej w boju ekipy pod dowództwem Anny Cieśli i Tomasza Kuryłowicza oraz Radosława Tomczaka i Samsona Mackiewicza. Magazyn powstał dzięki nawiązaniu współpracy pomiędzy Miastem Racibórz, a zespołem wolontariuszy prowadzących dotychczas magazyn społeczny najpierw przy ul. Szewskiej, potem przy ul. Kozielskiej. Od dzisiaj magazyn ma nową siedzibę. Raciborski Magazyn Humanitarny znajduje się przy ul. Opawskiej w budynku B dawnego G5 (wcześniej SP 11). Jest to obecnie główne i centralne miejsce w którym udzielana jest pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy trafili do Raciborza. Wiemy, że są w dobrych i doświadczonych rękach! – zapewnia wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk. Wolontariusze założyli grupę na Facebooku pn. Raciborskie Centrum Pomocy i Wsparcia – Warto śledzić tę grupę, gdyż jej energia wykracza daleko poza „prowadzenie magazynu”. Tutaj na pewno przydasz się jako wolontariusz, darczyńca, człowiek pomocny bliźniemu! – dodaje i zachęca do wspierania tej inicjatywy wiceprezydent Dawid Wacławczyk.

Urząd Miasta Racibórz

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.