Śląska konwencja ruchu Tak dla Polski. Marcin Krupa: to jest nowa Solidarność, taka nasza samorządowa

Śląskie struktury ruchu Tak! dla Polski spotkały się w czwartek na kongresie założycielskim w Katowicach. Podobne działają już w województwie małopolskim, lubuskim, pomorskim i dolnośląskim.

Głównym motywem spotkania były potrzeby samorządów, ograniczane przez władze centralne środki na ich działanie oraz pomoc dla Ukrainy.

– Jak wiemy najlepiej działa się oddolnie i to było widać przy pomocy dla Ukrainy, dla Ukraińców na miejscu i u nas. Pokazało to, że potrafimy solidaryzować się w związku z próbami, które dotykają nas lokalnie, ale i cały świat – mówił na konferencji prasowej Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Samorządowcy chcą swoje propozycje zebrać i przedstawiać wszystkim partiom opozycyjnym. Lider ruchu i równocześnie prezydent Sopotu, Jacek Karnowski pytany o plany na wybory odpowiada: – Naszym ideałem jest żeby była jedna lista opozycji i wtedy będzie mieć ona poparcie samorządów. W momencie kiedy zagrożona jest praworządność i samorządność to nie jest moment na spory – po czym dodał. – Ten rząd sam zjednoczył samorządy przeciwko sobie.

Na inauguracyjnym spotkaniu w Katowicach pojawili się między innymi: Marcin Krupa, prezydent Katowic, Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, Maciej Gramatyka, wiceprezydent Tychów, Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa, Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna, Tomasz Pietrzykowski, były wojewoda, Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko Zagłębiowskiej Metropolii, a także samorządowcy z innych regionów: Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu czy Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski! to największa ogólnopolska organizacja zrzeszająca polskich samorządowców ze wszystkich województw. TAK! Dla Polski skupia ponad 300 wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Obrazek domyślny
Sebastian Pypłacz

Redaktor naczelny Śląskiej Opinii. Wiceprezes stowarzyszenia BoMiasto. Członek zarządu Związku Górnośląskiego.