Księga Kondolencyjna śp. prof. Mariana Zembali 

Prezydent Miasta Zabrze zachęca do tego, aby uczcić pamięć śp. prof. Mariana Zembali. W sali historycznej zabrzańskiego Ratusza przy ul. Religi 1 wystawiona zostanie Księga Kondolencyjna. Będzie się można do niej wpisać od środy 23 marca do piątku 25 marca, w godz. 8.00-15.00. 

– Śmierć prof. Mariana Zembali, wybitnego kardiochirurga i transplantologa, dogłębnie nas wszystkich dotknęła. Każdy, kto chciałby złożyć hołd Jego pamięci czy podzielić się związanymi z Nim wspomnieniami, może dokonać wpisu do Księgi Kondolencyjnej, która od środy wystawiona będzie w Sali Historycznej zabrzańskiego Ratusza – stwierdza prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Bez wątpienia prof. Marian Zembala należał do najwybitniejszych polskich kardiochirurgów i transplantologów. W 1993 roku został dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie pracował pod okiem prof. Zbigniewa Religii. Marian Zembala był uczestnikiem pierwszej udanej transplantacji serca przeprowadzonej przez zespół prof. Religi. 

W 2001 roku jako pierwszy w Polsce przeszczepił choremu płuco-serce, dokonał także zabiegu wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce.

W 2009 r. został honorowym obywatelem Zabrza.

W roku 2011 został przewodniczącym rady naukowej przy ministrze zdrowia, a także krajowym konsultantem z zakresu kardiochirurgii. W 2012 r. profesor Zembala otrzymał papieski medal Pro Ecclesia et Pontifice – Dla Kościoła i Papieża. To jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanym przez urząd papieski osobom świeckim. W 2015 r. został ministrem zdrowia.  

Prof. Marian Zembala był mężem i ojcem czwórki dzieci. 11 lutego skończył 72 lata.

Urząd Miasta Zabrze

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.