Częstochowa: Już 650 numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy

Urząd Miasta Częstochowy wydał do 21 marca włącznie 650 numerów PESEL ukraińskim uchodźcom. Od poniedziałku osoby oczekujące w kolejce otrzymują numery umożliwiające ich obsługę następnego dnia.

Oznacza to, że w poniedziałek numery gwarantujące obsługę w zakresie nadania PESEL jeszcze tego samego dnia otrzymało pierwszych kilkadziesiąt osób z kolejki, a dalsze kilkadziesiąt – numery kolejkowe na wtorek (trzeba pamiętać, że jedna osoba w kolejce to często konieczność obsługi także osób z jej rodziny, a na 5 stanowiskach dziennie można wydać około 130 numerów PESEL). Osoby, które ustawią się w kolejce we wtorek rano, otrzymają więc numery kolejkowe na środę, ci którzy staną w środę – na czwartek, itd.  

Stanowiska nadawania PESEL działają w budynku Urzędu Miasta przy ul. Waszyngtona 5. Wcześniej trzeba zrobić zdjęcie (bezpłatnie można to zrobić w punkcie informacyjno-pomocowym UM przy ul. Śląskiej 3/5) oraz wypełnić wniosek.

Całą procedurę opisaliśmy we wcześniejszym tekście: PESEL dla uchodźców z Ukrainy

Dzięki otrzymanym nowym czytnikom linii papilarnych oraz z racji czasowego (od 23 do 25 marca) zawieszenia możliwości przyjmowania od mieszkańców wniosków o dowód osobisty (z powodu niezbędnego remontu), możliwe będzie przemieszczenie sprzętu i zwiększenie liczby stanowisk do obsługi uchodźców. Powinno to usprawnić i przyspieszyć proces przyznawania numerów PESEL, które – wraz z profilem zaufanym – niezbędne są m.in. do starania się o formy wsparcia przewidziane specustawą, objęcia leczeniem specjalistycznym czy aplikowania o pracę. Także część polskich banków wymaga numeru PESEL do założenia konta.   

Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Częstochowy czynny jest od poniedziałku do piątku (w godz. 7.30-15.30, we wtorki do godz. 17), ale w najbliższą sobotę 26 marca stanowiska do nadawania PESEL będą ponownie dodatkowo czynne w godzinach 7.30-11.30.

W ciągu 5 dni Urzędowi Miasta udało się nadać nr PESEL 650 ukraińskim uchodźcom.     

UM Częstochowa

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.