Krupa, Chęciński i Gramatyka o działaniach w związku z napływem uchodzców

W piątkowe południe na placu Szewczyka, przed dworcem PKP w Katowicach rozpoczęła się konferencja prasowa Marcina Krupy, prezydenta Katowic, Arkadiusza Chęcińskiego, prezydenta Sosnowca oraz Macieja Gramatyki, zastępcy prezydenta Tychów. Dotyczyła sytuacji samorządów i ich działań w związku z napływem uchodźców z Ukrainy.

Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie tymczasowych miasteczek w naszych miastach, większej liczby punktów recepcyjnych, tak żeby osoby, które przyjeżdżają do województwa śląskiego (…) mogły przejeżdżać do kilku punktów recepcyjnych i tam być obsługiwane.

Arkadiusz Chęciński

W Katowicach, na dworzec przyjeżdża tysiące uchodźców, którzy albo zostają tutaj w naszym regionie, (…) albo, co również zauważmy, chce jechać dalej, do innych miejsc w kraju i za granicą. Staramy się robić wszystko, co w naszej mocy jako samorządy, natomiast oczekujemy i chcemy, aby to zostało bardzo mocno usystematyzowane.

Marcin Krupa

Pytanie, jak długo mieszkańcy i przedsiębiorcy będą gotowi do tak bezinteresownej pomocy, wiele na to wskazuje, że potrzebujemy jednak systemowych rozwiązań.

Maciej Gramatyka
Fot. S. Pypłacz
Obrazek domyślny
Natalia Wrocławska

Redaktorka prowadząca Śląskiej Opinii. Prowadzi podcast Szum Sporego Miasta.