Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy – tydzień działalności

Około 100 uchodźców, czyli ponad 40 rodzin ma pod swoją opieką po tygodniu działalności Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy, które od 1 marca działa w Katowicach. W projekt zaangażowało się ponad 700 wolontariuszy i kilkanaście organizacji pozarządowych działających w Katowicach. Koordynatorem inicjatywy jest Centrum Integracji Międzypokoleniowej „Bezpieczna Twierdza” prowadzone przez Fundację Index do Przyszłości przy ogromnym wsparciu Centrum Organizacji Pozarządowych, Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach oraz  przy wsparciu Urzędu Miasta w Katowicach.

Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy podsumowało pierwszy tydzień swojej działalności w Katowicach. W projekt zaangażowanych jest kilkanaście organizacji pozarządowych działających w Katowicach. Wolontariusze działają w strukturze, która ma zapewnić opiekę uchodźcom nie tylko w czasie ich przyjazdu do Katowic, ale także w czasie całego pobytu.

– Mamy na ten moment pod opieką ponad 40 rodzin, czyli około 100 osób. Zgłosiło się do pomocy ponad 700 wolontariuszy. Jest także kilkunastukoordynatorów działających w obszarze szukania noclegów, organizowania tłumaczy, dzisiaj przydzieliłam też koordynatorkę ds. wsparcia medycznego dla opiekunów rodzin, która będzie miała na bieżąco kontakt z rodzinami – zadba o ich zdrowie, samopoczucie, zorganizuje leki, ale też rozwiąże większe problemy, jak zorganizowanie pompy insulinowej  mówi Natalia Grabka, członkini zarządu Fundacji Index do Przyszłości.

W założonej dobę po wybuchu wojny w Ukrainie grupie „Katowice dla Ukrainy” jest już 3,5 tys. osób, które nawzajem się wspierają i pomagają. To swoista tablica ogłoszeń, która pozwala wymieniać się tematami dotyczącymi przyjmowania uchodźców w Katowicach.

Dzięki szerokiej współpracy wielu podmiotów, w tym Regionalnego Centrum Wolontariatu, Centrum Organizacji Pozarządowych, Centrum Integracji Międzypokoleniowej „Bezpieczna Twierdza”, Stowarzyszenia Mieszkańcy dla Katowic i wielu innych, udało się nie tylko skoordynowaćdziałania wolontariuszy, ale też uruchomić 3 magazyny, w których są rzeczy dla uchodźców: w Szkole Podstawowej nr 64 w katowickiej dzielnicy Ligota, na Osiedlu Franciszkańskim i na ulicy Grabowej 1. Ten ostatni punkt to miejsce szczególne, magazyn socjalny, który przypomina sklep, z tą różnicą, że uchodźcy nie płacą za rzeczy, które tam na nich czekają. Pomysłodawczynią i koordynatorką tego miejsca, jest Katarzyna Majchrzak ze stowarzyszenia Mieszkańcy dla Katowic.  

– Tworzymy miejsce, w którym goście z Ukrainy mogą otrzymać bezpłatną pomoc, ale też poczuć trochę normalności, jak w prawdziwym sklepie. Mogą wybrać rozmiar ubrania, zdjąć bluzkę z wieszaka i ją przymierzyć, nie śpieszyć się. To nasza misja, by choć na chwilę zapomnieli, że to darmowa pomoc – mówi Katarzyna Majchrzak podkreślając, że wciąż pojawiają się nowe potrzeby i zamówienia do magazynu, jak kosmetyki dla kobiet, czy buty w dużych rozmiarach zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, przejściowe i sportowe, nie zimowe. 

Każdego dnia wolontariusze Społecznego Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy pełnią dyżury telefoniczne dla Polaków i dla uchodźców z Ukrainy. Pomoc wolontariuszy podzielona jest na kilka konkretnych obszarów działania. Pomagają uruchamiając ścieżkę pomocy, czyli udzielają potrzebnych informacji (o zbiórkach, magazynach, pomocy prawnej, medycznej), a także przekazują rodzinę grupie wolontariuszy opiekunów. To niezwykle ważna grupa wolontariuszy, którzy mają bezpośrednio kontakt z rodziną ukraińską, ale i z rodziną polską, która ich przyjmuje pod swój dach lub udostępnia lokum. 

– Grupa opiekunów rodzin to niezwykle istotni wolontariusze. Dbają o bezpieczeństwo uchodźców i reagują na potrzeby obu stron. To bardzo ważne, żeby w tej strukturze pomagania nikt nie czuł się pozostawiony bez opieki czy wsparcia, bo wtedy zaczyna się zmęczenie, zniechęcenie i frustracja. Tak, jak zależy nam na podziale zadań wśród wolontariuszy, tak również zależy nam na rozłożeniu wsparcia wśród polskich rodzin i odciążeniu ich, żebyśmy mogli pomagać tak długo, jak będzie to potrzebne, a nie tylko teraz – dodaje Anna Skrzyńska – Prezes Zarządu Fundacji Index do Przyszłości

Wolontariusze pełnią również dyżury przy skrzynce odbiorczej na Facebooku Centrum Integracji Międzypokoleniowej „Bezpieczna Twierdza”, czuwają na grupie Katowice dla Ukrainy, udzielają informacji i przyjmują oferty wsparcia (np. noclegu, transportu, organizacji zajęć dla dzieci, pomocy prawnej, medycznej itp.). Co istotne, wprowadzają te informacje do baz danych, które tworzą na potrzeby swoich działań. Aktualnie w bazie danych społecznego centrum pomocy jest ponad 170 ofert noclegów – głównie na terenie Katowic, ale i w sąsiednich miejscowościach. Rodzin jest coraz więcej, coraz więcej jest też wyzwań i problemów, które trzeba rozwiązywać. Struktura się rozrasta, a zespół rozszerza. 

– Chcę tutaj bardzo podziękować wszystkim wolontariuszom, którzy zadeklarowali chęć i gotowość do pomagania – to teraz fundament naszej działalności, bo to pomaganie to ogrom pracy wolontariuszy, którzy mają też u nas możliwość – do czego ich zachęcamy – skorzystania ze wsparcia psychologicznego, bo oni także mierzą się z tematyką wojny i negatywnymi informacjami, które do nas napływają – podkreśla Natalia Grabka. 

Link do formularza, gdzie wolontariusze mogą się zgłaszać i i oferować konkretną pomoc: bit.ly/katowicedlaukrainy

Fundacja Index do Przyszłości założyła specjalne konto na zbiórki pieniężne niezbędnych rzeczy dla uchodźców, jak leki czy materiały trudno dostępne w magazynach. Nr konta, na które można wpłacać środki na konto Fundacji Index do Przyszłości: 

84109011860000000134358559 Koniecznie z dopiskiem:

DAROWIZNA- KATOWICE DLA UKRAINY.

TELEFON dla osób potrzebujących pomocy:

 604 099 095  – dla osób z Ukrainy

 796 258 987  – dla Polaków

Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.