Wiceszef Komitetu Regionów: Parlament Europejski właściwie przedstawił kwestię członkostwa Ukrainy w UE

Zgadzam się ze sposobem, w jakim kwestię obecności Ukrainy w UE przestawił w rezolucji Parlament Europejski – podkreślił wiceprzewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Vasco Cordeiro.

Ponad 2 tys. przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych Unii Europejskiej zgromadzonych na szczycie Europejskiego Komitetu Regionów w Marsylii przyjęło deklarację, w której podkreślono, że perspektywa europejska, którą proponuje się Ukrainie, „musi zostać wzmocniona”.

„Zgadzam się ze sposobem, w jakim kwestię obecności Ukrainy w UE przestawił Parlament Europejski w rezolucji, którą ostatnio przejęto. Myślę, że to jest właściwa droga naprzód” – podkreślił wiceszef KR.

„Ta droga naprzód zawiera po pierwsze wyraźny sygnał, że jesteśmy otwarci, by rozpocząć nad tym pracę. Po drugie, uważamy, że to jest ten moment, w którym możemy ten proces pchnąć do przodu” – dodał Cordeiro.

Samorządowiec zwrócił uwagę na masowe demonstracje solidarności miast i regionów Europy wobec uchodźców. Jego zdaniem, w najbliższym czasie samorządy z UE-27 mogą ich wspierać, dostarczając ubrania, lekarstwa i różnego rodzaju produkty, które są teraz potrzebne.

„W dłuższym horyzoncie czasowym jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na te potrzeby, ale chcę powiedzieć, że musimy być przygotowani na sytuację, w której każdy z nas musi się poświęcić, aby rozwiązać tę sytuację, nie tylko na Ukrainie ale także w regionach, które przyjmują uchodźców” – podkreślił Cordeiro. „To może obejmować fundusze” – ocenił wiceszef KR.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Polska Agencja Prasowa
Polska Agencja Prasowa