Spółki górnicze uruchamiają pomoc dla Ukrainy. „Wsparcie jest naszym obowiązkiem”

Polska Grupa Górnicza, a także Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo razem z Fundacją PGNiG, uruchamiają pomoc dla obywateli Ukrainy. Chcą w ten sposób wesprzeć ten kraj w czasie wojny, jaką mieszkańcom Ukrainy zgotowała Rosja na czele z prezydentem Władimirem Putinem. „W obliczu tragedii, która dotknęła naszych ukraińskich sąsiadów, wsparcie jest naszym obywatelskim obowiązkiem”, mówi Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.

Polska Grupa Górnicza, we współpracy z pracownikami kopalń, zarządem i związkami zawodowymi, uruchamia wspólną akcję pomocy dla Ukrainy. To odpowiedź na wojnę, jaką Ukrainie zgotowała Rosja na czele z prezydentem Władimirem Putinem. PGG uruchomi specjalne konto bankowe, na które pracownicy będą mogli wpłacać środki, a te zostaną przeznaczone na wsparcie dla Ukrainy oraz uchodźców przebywających w Polsce. „PGG umożliwi również automatyczne potrącanie z wynagrodzenia kwoty zdeklarowanej przez pracownika (we wskazanych przez niego okresie), która następnie zostanie przekazana na właściwe konto pomocy Ukrainie”, przekazuje Tomasz Głogowski, rzecznik spółki. To nie wszystko, bo w porozumieniu z dyrekcjami kopalń i zakładów PGG utworzy także specjalne punkty zbiórki zlokalizowane przy kopalniach, w których będzie można przekazać najbardziej potrzebne rzeczy, w tym m.in. odzież, środki higieny i czystości oraz żywność.

Spółka poinformowała, że przeprowadzi specjalną akcję informacyjną wśród pracowników, w której wyszczególnione zostaną produkty i środki, które mogą być przekazane potrzebującym w Ukrainie oraz zakres oferowanej przez spółkę pomocy. Zebrane podczas akcji produkty zostaną, za pośrednictwem sztabu kryzysowego wojewody śląskiego, dostarczone do punktu zbiorczego, skąd trafią do potrzebujących i bezpośrednio na Ukrainę. „Polska Grupa Górnicza włączy się także w udzielanie długofalowej pomocy dla uchodźców. Spółka uruchomi specjalną aplikację, w której będą mogli zgłaszać się wolontariusze oferujący pomoc, osoby dysponujące lokalami dla osób przybywających z Ukrainy oraz pracownicy oferujący każdy rodzaj pomocy dla uchodźców wojennych. Aplikacja będzie dostępna i aktualizowana na Portalu Pracownika”, podaje PGG. W komunikacie opublikowanym przez spółkę dodatkowo oświadczono: „Pracownicy Polskiej Grupy Górniczej, zarząd oraz związki zawodowe działające w spółce solidaryzują się z ofiarami wojny na Ukrainie i dostrzegają potrzebę wszelkiego możliwego wsparcia dla jej ofiar”.

To nie jedyna spółka górnicza, która zdecydowała się pomóc Ukrainie. Jak czytamy na stronie PGNiG, w obliczu wojny w Ukrainie i tragedii ukraińskich obywateli szukających schronienia w naszym kraju, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo razem z Fundacją PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza oraz we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego organizuje wsparcie dla punktów recepcyjnych działających przy polsko-ukraińskiej granicy. „W obliczu tragedii, która dotknęła naszych ukraińskich sąsiadów, wsparcie jest naszym obywatelskim obowiązkiem. PGNiG, jako spółka odpowiedzialna społecznie, bezzwłocznie podjęła decyzję o zaangażowaniu w działania pomocowe”, podkreślił Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG. Na terenie województwa lubelskiego funkcjonują cztery ośrodki recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy. Mieszczą się one w pobliżu polsko-ukraińskich przejść granicznych w Dorohusku, Dołhobyczowie, Hrebennem i Zosinie. Na początku przyszłego tygodnia, dzięki zaangażowaniu PGNiG, do każdego z nich trafi po 5 tysięcy sztuk butelek wody oraz suchy prowiant, m.in. batony, ciastka, wafle ryżowe. „Pomoc drugiemu człowiekowi to jeden z kluczowych obszarów działalności Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Nie ma dziś dla nas ważniejszego sprawdzianu, niż pomoc humanitarna w obliczu konfliktu zbrojnego”, powiedziała Karolina Dłuska, prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa

Dziennikarz, wydawca strony głównej w „Super Expressie”.