Gdzie szukać i jak udzielić pomocy? Lista organizacji

Wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę polskie społeczeństwo, instytucje państwowe i naukowe rozpoczęły organizacje struktur pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Przypominamy o liście sprawdzonych ukraińskich organizacji, które możecie wesprzeć finansowo, by następnie odpowiednie osoby rozdysponowały środki według potrzeb. Lista się wciąż wydłuża – w ostatnich godzinach znalazło się na niej osobne konto Ukraińskiego Banku Narodowego zadedykowane zbieraniu środków na ukraińską armię. Informacje o możliwości uzyskania pomocy znajdziecie z kolei na stronie Klub Ukraiński w Krakowie – Fundacja Zustricz.

Pomagają również polskie organizacje i instytucje. Sprawdźcie strony samorządowe; m.in. w Katowicach powstał Punkt Interwencji Kryzysowej dla Ukraińców z czynnym całodobowo telefonem: 539 696 888, gdzie możecie szukać pomocy. Jeśli ktoś z Was chce sam pomoc zaoferować, katowickie biuro Platformy Obywatelskiej rozpoczęło zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy, które można przynosić do biura partii przy ul. 3 maja 17/2:

Organizuje się także Uniwersytet Śląski: „Dla konkretnych działań powołana została pełnomocniczka rektora ds. pomocy Ukrainie (Sylwia Ledwoch, tel. 573 490 580, e-mail: pomagam@us.edu.pl), do której można zgłaszać zarówno potrzebę pomocy, jak i inicjatywy wsparcia, w tym chęć indywidualnego zaangażowania się w pomoc (m.in. zbiórki żywności, wsparcie w znalezieniu pracy czy mieszkania, pomoc medyczna). Dodatkowo przygotowujemy systemowe wsparcie dla osób studiujących i pracujących, które pochodzą z Ukrainy, w zakresie kształcenia, porad prawnych, zdrowotnych i psychologicznych, a także pomoc w znalezieniu pracy czy  miejsca do mieszkania. Zainteresowani mogą również skorzystać z pomocy tłumaczy.”

Wsparcie oferują na ogromną skalę również osoby prywatne, korzystając z tego, co jest dla nas najbardziej intuicyjne: mediów społecznościowych. Jeśli macie możliwość przetransportowania potrzebujących osób z granicy do polskich miast, gdzie znajdują się ich rodziny, jeśli macie trochę dodatkowego miejsca w mieszkaniu, potrzebujecie pracowników lub, przeciwnie, nie macie jak się wydostać z granicy, gdzie się zatrzymać na kilka dni – na instagramowych popularnych kontach Make Life Harder i Tygodnik NIE możecie zarówno znaleźć dane osób chętnych do pomocy, jak i odwrotnie – udostępnić swoje. Na kontach przekazywane są również liczne informacje odnośnie organizacji, które mają możliwość pomocy. Warto sprawdzać facebookowe sąsiedzkie grupy: pamiętajcie, że wsparcia potrzebują nie tylko Ukraińcy, którzy próbują się dostać do naszego kraju, ale i ci, którzy wracają na Ukrainę. Wśród lokalnych społeczności organizowane są zbiórki dla osób, które wyruszają bronić granic swojej ojczyzny.

AKTUALIZACJA

Do akcji dołączyli się mieszkańcy Nikiszowca, Janowa oraz Korei. Jak czytamy na fanpage’u zbiórki:

W związku z tym co się dzieje na Ukrainie i w związku z tym, że nie wiadomo co się będzie działo w najbliższym czasie, czujemy ogromna potrzebę żeby w jakiś sposób zareagować i wesprzeć tych, którzy tej pomocy w najbliższym czasie będą potrzebować. Zebrane dary zawieziemy do Gminnego Centrum Kultury w Medyce, które od czwartku przyjmuje uchodźców na granicy.

Miejsce akcji to Ośrodek hokejowy – lodowisko Jantor, ul. Nałkowskiej 11, Katowice.

  • Piątek 25.02 (17:00-22:00)
  • Sobota 26.02 (10:00-18:00)
  • Niedziela 27.02 (10:00-18:00)

Związek Górnośląski również od poniedziałku w godz. 15.00 – 20.00 w Domu Śląskim w Katowicach przy ul.Stalmacha 17 będzie prowadzić zbiórkę.

– Przyjmujemy dary dla uchodźców z Ukrainy, którzy przybywają na Górny Śląsk oraz dla żołnierzy walczących na froncie – czytamy.

Aktualnie najbardziej potrzeba:

  • lekarstw (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, odkażające, plastry, bandaże itp.),
  • środki higienicznie (pasty do zębów, mydła, szampony, pampersy, podpaski, kosmetyki, itp.)
  • nowe, nieużywane pościele, koce, ręczniki
  • trwała żywność, w tym słodycze

Organizatorzy również proszą, aby dary dostarczać w mocnych torbach lub kartonach. Cały post znajdziecie poniżej:

10 Harcerska Drużyna Żeglarska czeka na wszystkich niosących pomoc dzisiaj, 27 lutego, do godziny 15:00 oraz jutro od 15:00 do 19:00.

– Działamy dalej, a nasz hangar zapełnia się z minuty na minutę najpotrzebniejszych rzeczami dla Ukrainy – piszą organizatorzy.

I Szczep Harcerski ZHP im. Obrońców Katowic będą pełnić dyżury w Domu Harcerza (al. Korfantego 120 Katowice) w dniach:

  • sobota (26.02) 9:00-18:00
  • niedziela (27.02) 9:00-18:00
  • poniedziałek (28.02) 15:00-21:00

Cały post z listą niezbędnych rzeczy znajdziecie poniżej:

Pamiętajmy! Razem możemy więcej!

Magdalena Kwaśniok
Magdalena Kwaśniok

Redaktorka. Prowadząca dział Śląska Opinia o Kulturze i podcast Szum Sporego Miasta.