Minister Kamiński: Wszystkim naszym ukraińskim braciom okażemy solidarność i wsparcie

– Każdy, kto będzie uciekał przed bombami, przed karabinami rosyjskimi, będzie mógł liczyć na wsparcie państwa polskiego – powiedział minister Mariusz Kamiński. Szef MSWiA przedstawił na konferencji prasowej (24 lutego br.) plany przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Jak poinformował, w województwie podkarpackim i lubelskim uruchamiane są punkty recepcyjne. Informacje w tym zakresie przedstawili także: wiceminister Paweł Szefernaker, wiceminister Błażej Poboży oraz gen. dyw. SG Tomasz Praga – komendant główny Straży Granicznej.

– Determinacja i agresja ze strony państwa rosyjskiego spowodowała, że dziś spełnia się najczarniejszy scenariusz bezpośredniej zbrojnej agresji wobec Ukrainy – powiedział minister Mariusz Kamiński.

Jak podkreślił, w tych trudnych dniach musimy naszym ukraińskim sąsiadom okazać solidarność na każdym poziomie: politycznym, państwowym i ludzkim. Szef MSWiA zapewnił, że Polska od wielu tygodni przygotowuje się na falę uchodźców, a także, że zrobimy wszystko, by każdy, kto tego potrzebuje, znalazł w Polsce bezpieczne schronienie.

– Wszystkim naszym ukraińskim braciom okażemy solidarność i wsparcie – podkreślił.

Wiceminister Paweł Szefernaker przedstawił podczas konferencji prasowej stan przygotowań punktów recepcyjnych przy granicy polsko-ukraińskiej.

– Dziś, we wczesnych godzinach porannych, rozpoczęliśmy pracę nad pierwszym etapem planów przyjęcia uchodźców z Ukrainy. W ramach tego etapu wojewodowie lubelski i podkarpacki rozpoczęli przygotowanie tzw. punktów recepcyjnych przy granicy z Ukrainą – powiedział. 

W ośmiu gotowych już punktach recepcyjnych są punkty informacyjne przygotowane przez Straż Graniczną, urzędy wojewódzkie oraz Urząd do Spraw Cudzoziemców. Istnieje także możliwość wydania posiłków, zapewnienia odpoczynku oraz udzielenia pomocy medycznej. Ośrodki recepcyjne znajdują się przy przejściach granicznych: Medyka-Szeginie; Korczowa-Krakowiec; Krościenko-Smolnica; Budomierz-Hruszew; Dorohusk-Jagodzin; Dołhobyczów-Uhrynów; Zosin-Uściług; Hrebenne-Rawa Ruska.

Wiceminister Paweł Szefernaker przekazał również, że MSWiA przygotowuje się na ewentualny przyjazd pociągów z Ukrainy. Dodatkowy punkt recepcyjny będzie na dworcu w Przemyślu.

– Jesteśmy przygotowani również na to, aby z punktów recepcyjnych transportem przygotowanym przez Państwową Straż Pożarną dyslokować potrzebujących do innych województw. Wszyscy wojewodowie w Polsce zgłosili stosowną gotowość – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker.

Działania Straży Granicznej na przejściach granicznych

Wiceminister Błażej Poboży przekazał, jakie działania będzie podejmowała Straż Graniczna wobec uchodźców z Ukrainy.

– Każdy z przekraczających naszą granicę uchodźców otrzyma ulotkę, która będzie wydawana bezpośrednio na przejściu granicznym. Zawiera ona podstawową informację dla uchodźców w 4 językach: ukraińskim, polskim, rosyjskim i angielskim – poinformował wiceminister.

– Jeśli dana osoba ucieka z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, zostanie wpuszczona do Polski. Może udać się do punktu recepcyjnego, gdzie otrzyma podstawową pomoc. Wymienione są również wszystkie punkty recepcyjne – dodał.

Urząd do Spraw Cudzoziemców przygotował specjalną infolinię, która będzie obsługiwać zgłoszenia osób potrzebujących pomocy oraz stronę internetową: http://ua.gov.pl.

Gen. dyw. SG Tomasz Praga – komendant główny Straży Granicznej poinformował podczas konferencji, że sytuacja na odcinku granicy polsko-ukraińskiej jest stabilna, zarówno w przejściach granicznych, jak i na tzw. zielonej granicy.

– Odnotowujemy wzrost osób, które chcą przekroczyć naszą granicę w ruchu osobowym na przejściach drogowych. Wszystkie przejścia graniczne pracują sprawnie i normalnie – powiedział komendant główny SG. 

Jak dodał, Straż Graniczna jest przygotowana na zwiększony ruch osób, które będą ewakuowane w kierunku polskim.

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.