Szefowa PE o działaniach Rosji: to rażące naruszenie prawa międzynarodowego

Uznanie dwóch separatystycznych terytoriów na Ukrainie jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego – oświadczyła w poniedziałek szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. Dodała, że UE zareaguje stanowczo i z determinacją.

„Uznanie dwóch separatystycznych terytoriów na Ukrainie jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego, integralności terytorialnej Ukrainy oraz porozumień z Mińska. UE i jej partnerzy zareagują zgodnie, stanowczo i z determinacją w solidarności z Ukrainą” – podkreśliła na Twitterze szefowa PE.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu niepodległości tzw. republik ludowych – Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁRL), powołanych przez prorosyjskich separatystów w ukraińskim Donbasie, i zdecydował o wysłaniu na ich teren rosyjskich wojsk, w charakterze „sił pokojowych”.

Agencja Reutera poinformowała, że we wtorek wczesnym rankiem na przedmieściach Doniecka były widoczne kolumny pojazdów wojskowych, w tym czołgów i transporterów opancerzonych. Na pojazdach nie były widoczne żadne insygnia, ale maszyny pojawiły się kilka godzin po podpisaniu dekretu przez Putina – zauważa Reuters.

Źródło informacji: EuroPAP News

Polska Agencja Prasowa
Polska Agencja Prasowa