Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Energetyka obywatelska, to się opłaca
Jestem przekonany, że również czwartym sezonem Semestru z BoMiasto będziemy inspirować debatę o przyszłości Śląska. Dziś w rękach mieszkańców są klucze do tego, aby społeczno-gospodarcze przemiany w regionie węglowym były sprawiedliwe i korzystne dla obywateli. Oto 4 powody, dlaczego energetyka obywatelska jest ważnym filarem sprawiedliwej transformacji Śląska.
Energetyka obywatelska się opłaca. Każdy z nas na co dzień korzysta z energii. Konsumujemy prąd korzystając z komputera, lodówki, odkurzacza lub pralki. Ogrzewając domy i mieszkania zużywamy ciepło. Odnawialne źródła energii przekształcają biernego konsumenta w aktywnego producenta, dystrybutora lub sprzedawcę energii. Zmieniając odpowiednio regulacje i system wsparcia, obywatele mogą brać aktywny udział w produkcji i przesyle energii. Efektywnie zarządzając energią, mieszkańcy mogą z niej czerpać zyski. Udział osób prywatnych, organizacji, instytucji i przedsiębiorstw spoza sektora energetycznego w wytwarzaniu i zarządzaniu energią nazywa się właśnie energetyką obywatelską.
Energetyka obywatelska rozwija rozproszone i odnawialne źródła energii. Tam, gdzie nie docierają ciepłociągi albo linie wysokiego napięcia, tam szpitale, przychodnie, szkoły, przedszkola oraz schroniska dla zwierząt mogą stać się producentami energii. Mieszkańcy miast i wsi, samorządy, przedsiębiorcy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, czy organizacje pożytku publicznego mogą wziąć wytwarzanie energii w swoje ręce i stać się niezależne energetycznie.
Energetyka obywatelska to wielka szansa dla gospodarki regionu. Rozwijając energetykę rozproszoną i opartą o odnawialne źródła, tworzymy setki tysięcy stałych i lokalnych miejsc pracy. Pobudzamy przedsiębiorczość i innowacje. Producenci komponentów, inżynierowie oraz serwisanci będą mieć pełne ręce roboty.
Energetyka obywatelska zwiększa bezpieczeństwo energetyczne regionu ograniczając zależność od dostaw surowców energetycznych zza granicy. Inwestycje w energetykę odnawialną i efektywność energetyczną są również skutecznym sposobem walki z ubóstwem energetycznym, które na Śląsku pozostaje poważnym problemem społecznym.