Wszystkie problemy, które PiS chciałby przed Tobą ukryć

Na przedświątecznym, budżetowym posiedzeniu Sejmu, parlamentarzyści mieli debatować i głosować nad budżetem państwa na 2022 rok. Niespodziewanie politycy Prawa i Sprawiedliwości wrócili do sprawy ustawy LexTVN. Sejmowa większość przyjęła ustawę w ekspresowym tempie. Według wielu opinii jest to próba przykrycia wszystkich problemów PiS z ostatnich tygodni. Przypominamy najważniejsze sprawy.

W piątek Gazeta Wyborcza opublikowała rozmowę z byłym oficerem Biura Ochrony Rządu/Służby Ochrony Państwa, który przyznał, że został zmuszony do składania fałszywych zeznań w sprawie wypadku kolumny wiozącej Beatę Szydło. Przypomnijmy: w lutym 2017 roku doszło do zderzenia kolumny wiozącej Beatę Szydło z Fiatem Seicento prowadzonym przez 20-letniego wówczas Sebastiana Kościelnika. Materiały z monitoringu, będące dowodami w sprawie zostały uszkodzone w trakcie przeprowadzania śledztwa. To oświadczenie byłego oficera może oznaczać, że także była premier Beata Szydło składała fałszywe zeznania.

Wiceminister sportu Łukasz Mejza zapowiadał 10 grudnia, że bierze urlop do czasu wyjaśnienia sprawy ujawnionej przez dziennikarzy Wirtualnej Polski. Chodzi o działalność firmy Łukasza Mejzy, która miała obiecywać osobom nieuleczalnie chorym powrót do zdrowia za sprawą drogiej zagranicznej terapii, która nie ma medycznego potwierdzenia. Dodatkowo samorząd województwa lubuskiego podejrzewa, że Łukasz Mejza organizował fikcyjne szkolenia za publiczne pieniądze. Chodzi o blisko milion złotych. W piątek Łukasz Mejza wziął udział w obradach Sejmu i zagłosował za LexTVN.

Urząd Regulacji Energetyki ogłosił w piątek wzrosty cen gazu i prądu. Ceny prądu dla użytkowników końcowych wzrosną od 1 stycznia 2022 roku o 24% w stosunku do tych z roku 2021. Ceny gazy dla odbiorców używających gazu w kuchni wzrośnie o 54%, a dla używających gazu do ogrzewania domów o 58%.

W listopadzie inflacja w Polsce wyniosła blisko 8% i przewyższyła wstępnie podawane dane. Inflacja jest najwyższa od ponad 20 lat.

Dziennie o 1,5 mln euro wzrasta suma kary dla Polski za nieprzestrzeganie postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach Turowa i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W sumie to już ponad 90 mln euro, czyli ponad 400 mln zł (stan na 17 grudnia).

Polska ciągle nie otrzymała środków z Komisji Europejskiej na Krajowy Plan Odbudowy. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że Polska otrzyma środki finansowe jeżeli zrezygnuje z mechanizmu dyscyplinowania sędziów i przywróci sędziów, którzy utracili pracę.

W czwartek w Polsce stwierdzono obecność Omikronu, bardzo zaraźliwej odmiany koronawirusa. W grudniu Sejm uchwalił nowe obostrzenia związane z pandemią, jednak całkowicie zignorowano sugestie środowisk medycznych w sprawie obowiązkowych szczepień dla wszystkich obywateli czy wprowadzenia ostrzejszych regulacji dla niezaszczepionych. Z powodu Covid-19 zmarło już ponad 90 000 polskich obywateli (wedle oficjalnych statystyk i stanu na 17 grudnia), w ostatnich dniach jest to prawie pół tysiąca osób dziennie.

W piątek w mediach pojawiła się informacja o żołnierzu, który porzucił służbę na polsko-białoruskiej granicy. Żołnierz odnalazł się w białoruskiej telewizji, gdzie oskarżył polskie wojsko o strzelanie do migrantów na granicy. Według informacji medialnych, przed wyjazdem na służbę na granicy miał mieć poważne problemy z prawem. Nie jest jasne dlaczego trafił na granicę.

Rzeczpospolita podała w piątek informację, że Kukiz razem z PiS prowadzi zaawansowane rozmowy o zmianie w ordynacji wyborczej.

Od czerwca w internecie regularnie pojawiają się zrzuty ekranu z korespondencji mailowych członków rządu, między innymi: Michała Dworczyka i Mateusza Morawieckiego. W wiadomościach poruszane są głównie tematy związane z wizerunkiem premiera, politycznymi grami i kulisami pracy rządu.

Według sondażu Kantar, gdyby wybory odbyły się w grudniu to na PiS zagłosowałoby 28% wyborców, 26% na Koalicję Obywatelską, 11% na Polskę 2050 Szymona Hołowni, 8% na Konfederację i 7% na Lewicę. Jest to znaczący wzrost popracia dla opozycji, który dałby jej większość i możliwość utworzenia rządu.

Uchwalenie ustawy LexTVN to otwarcie konfliktu z amerykańskim rządem. Już latem 2021 roku wielu amerykańskich polityków ostrzegało polski rząd przed pogorszeniem się relacji polsko-amerykańskich w przypadku uchwalenia ustawy. Wskazywano głównie na możliwe problemy w relacjach handlowych i obronnych.

Według informacji podawanych przez amerykańskie służby w listopadzie, Rosja szykuje się do inwazji na Ukrainę. Agresja mogłaby rozpocząć się na początku 2022 roku. Kryzys na granicy Unii Europejskiej z Białorusią ma być wstępem do ataku.

O wszystkich tych sprawach dowiedzieliśmy się z ogólnopolskich i regionalnych mediów, które są niezależne od władzy.

Default image
Sebastian Pypłacz
Redaktor naczelny Śląskiej Opinii. Wiceprezes stowarzyszenia BoMiasto. Członek zarządu Związku Górnośląskiego.