O sytuacji epidemicznej, szczepieniach i kontrolach

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się dziś konferencja prasowa wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, śląskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego Grzegorza Hudzika i zastępcy komendanta wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Mariusza Krzystyniaka.

Wojewoda Jarosław Wieczorek przedstawił dane na temat bieżącej sytuacji epidemicznej w naszym regionie. Jak podał, w Śląskiem wzrasta zarówno liczba zakażeń, jak i osób hospitalizowanych. W porównaniu do poprzednich tygodni zwiększa się również udział testów pozytywnych we wszystkich wykonanych testach, który 19 października wynosił ok. 4%, a dziś zbliża się do 15%.

– Cały czas niestety obserwujemy bardzo wysoką dynamikę wzrostu. Aby zagwarantować bezpieczeństwo naszych mieszkańców, podejmowaliśmy już decyzje dotyczące zwiększenia bazy łóżkowej. Stąd do 22 listopada w województwie śląskim na pewno będzie zabezpieczonych ponad 1800 łóżek na wszystkich poziomach, do tego dochodzi szpital tymczasowy w Pyrzowicach. Jeżeli dynamika będzie przekraczała nasze modelowanie, to nie wykluczamy, że trzeba będzie elastycznie działać i elastycznie zwiększać potencjał łóżek. Dla przypomnienia w szczycie trzeciej fali ponad 5 000. naszych mieszkańców znajdowało się pod opieką lekarzy w szpitalach, na dzisiaj jest to zdecydowanie liczba poniżej 1 000. Liczymy na to, że rzeczywiście takich wzrostów nie będzie – podsumował wojewoda Jarosław Wieczorek.

Wojewódzki inspektor sanitarny Grzegorz Hudzik mówił z kolei o ogniskach Covid-19, których w naszym regionie jest obecnie 164, z czego najwięcej – ok. 75% – to ogniska w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Z badań wynika, że dominuje przy tym wariant typu Delta, a największą grupą, która podlega hospitalizacji i u której obserwuje się ciężki przebieg choroby są osoby niezaszczepione.  – Żeby żyć, ten wirus zrobi wszystko, żeby zaatakować wrażliwe osoby. A kto jest wrażliwą osobą? Wszyscy ci, którzy nie nabyli odporności w toku naturalnego zachorowania i ci, którzy nie korzystają z możliwości szczepień ochronnych (…) Miejmy nadzieję, że jeszcze jest czas i zdołamy podbić skutecznie uodpornienie populacyjne – zaznaczył Dyrektor WSSE Katowice. Zaapelował również do już zaszczepionych, by nadal stosowali zasadę DDM, czyli dystans, dezynfekcja i maseczka, bo choć przebieg choroby jest łagodniejszy, to osoby takie nadal mogą się zakazić.

Kwestię stosowania się do nakazów sanitarnych podniósł również Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji, który podkreślił, że o ich przestrzeganie dba polska Policja, a aktywność funkcjonariuszy w tym zakresie wraz ze wzrostem zakażeń związanym z kolejną falą koronawirusa wzrosła 4-5-krotnie. – Przed czwartą falą ujawnialiśmy ok. 200-250 wykroczeń związanych z nieprzestrzeganiem reżimów sanitarnych. Obecnie jest to rząd ok. 1000 wykroczeń dziennie (…) Nasza aktywność przebiega na wielu polach – są to zarówno środki transportu, jak i obiekty wielkopowierzchniowe. Realizujemy to w różny sposób, przede wszystkim poprzez obecność w tych miejscach – mówił insp. Mariusz Krzystyniak. Z uwagi na sygnały napływające od zaniepokojonych pasażerów, funkcjonariusze we współpracy z WSSE i Służbą Ochrony Kolei od wczoraj prowadzą też patrole w pociągach. Jak zapowiedział wiceszef śląskiego garnizonu Policji, działania te będą w najbliższych dniach kontynuowane.

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.