Niepodległość wyrażona biegiem

Rudzianie biegiem będą świętować 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W  czwartek, 11 listopada, odbędą się XXVIII Biegi Niepodległości, które tradycyjnie zorganizowane zostaną przy Szkole Podstawowej nr 15 Sportowej oraz w pobliskim halembskim lesie. Uczestnicy będę mogli pokonać dystans 12 km podczas biegu głównego lub 4 km w czasie biegu rekreacyjnego i rywalizacji Nordic Walking. Dodajmy, że przed startem biegu głównego, o godz. 12:00, w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!”, odśpiewany zostanie „Mazurek Dąbrowskiego”. 

– Święto Niepodległości ma dla nas Polaków szczególne znaczenie, dlatego tak niezwykle istotne jest, żebyśmy ten dzień przeżywali jednocząc się i przypominając sobie historię naszego narodu – zaznacza Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.  – Takim wydarzeniem są właśnie nasze rudzkie Biegi Niepodległości, które nie tylko dają możliwość uczczenia we wspólnym gronie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także spędzenia wolnego dnia aktywnie i na powietrzu – dodaje. 

Biegi Niepodległości w tym roku w Rudzie Śląskiej zostaną zorganizowane już po raz 28. – To zawody, które każdego roku cieszą się dużym zainteresowaniem biegaczy – podkreśla August Jakubik, organizator wydarzenia. – Dlatego serdecznie zachęcam do udziału nie tylko wszystkich zapalonych biegaczy wraz z rodzinami, ale również wszystkich miłośników sportu i aktywności fizycznej oraz kibiców, którzy mogą wspierać zawodników – dodaje. 

Bieg główny na dystansie 12 km rozpocznie się o godz. 12:00 na bieżni Szkoły Podstawowej nr 15 Sportowej, a trasa przebiegała będzie przez halembski las. Uczestnicy tego biegu zostaną podzieleni na siedem kategorii w zależności od płci i wieku. Najmłodsi zawodnicy, startujący na dystansie 12 km, powinni mieć nie mniej niż 16 lat. Limit osób, które mogą wziąć udział w biegu głównym wynosi 300. Ograniczenia wiekowe nie dotyczą biegu rekreacyjnego oraz Nordic Walking, które odbędą się na dystansie 4 km. Rywalizacja rozpocznie się o godz. 11:00, a limit zawodników na tym dystansie także wynosi 300 osób. 

Uczestnicy Biegów Niepodległości otrzymają pamiątkowe medale oraz wezmą udział w konkursie z nagrodami rzeczowymi. Natomiast uczestniczy biegu głównego w kategoriach od  I – VII (kobiety i mężczyźni) otrzymają nagrody finansowe za zdobycie I,II i III miejsca, a zwycięzcy dodatkowo mogą liczyć na puchary i nagrody rzeczowe. Specjalnie wyróżnieni zostaną także najlepsi mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy otrzymają za pierwsze miejsca nagrody finansowe. Nagrodzone zostaną również osoby sprawdzające swoje siły w biegu rekreacyjnym i marszu Nordic Walking. Trzej pierwsi uczestnicy w kategorii kobiet i mężczyzn otrzymają puchary i drobne nagrody rzeczowe. 

Wszyscy chętni, którzy chcieliby wziąć udział w biegach, mogą zrobić to internetowo do 6 listopada: https://zapisy.sts-timing.pl/792/. Opłata w biegu rekreacyjnym i Nordic Walking wynosi 25 zł, z kolei w biegu głównym 35 zł. Osoby, które nie zdążą zapisać się przez internet, mogą zrobić to jeszcze w dniu zawodów, jeśli jednak limit uczestników nie zostanie zapełniony w zapisach internetowych. Więcej informacji znajduje się w regulaminie zawodów: http://augustjakubik.pl/public/manager/files/Regulamin-XXVIII-Biegi-Niepodleg%C5%82o%C5%9Bci-11-11-2021.pdf

Warto dodać, że przed rozpoczęciem Biegów Niepodległości odśpiewany zostanie „Mazurek Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. – „Niepodległa do hymnu” to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, zapoczątkowane w 2018 roku – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcemy przenieść tę nową tradycję na kolejne stulecie i dać wszystkim możliwość zaśpiewania hymnu wspólnie z bliskimi, przyjaciółmi, sąsiadami, wszystkimi Polakami. Uczcijmy najważniejsze święto i wyślijmy w świat sygnał, że potrafimy zjednoczyć się w tak wyjątkowym dniu dla naszej Ojczyzny! – podkreślają organizatorzy akcji. 

Partnerem tegorocznych Biegów Niepodległości jest spółka Węglokos Energia.

Urząd Miasta Ruda Śląska

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.