Święto Niepodległości inne niż wszystkie

Z uwagi na pandemię koronawirusa program tegorocznych wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości został ograniczony.

Jutro /11 listopada/ w Katowicach delegacja władz rządowych i samorządowych złoży wieńce:

  • o godz. 9:00 pod pomnikiem Powstańców Śląskich,
  • o godz. 9:20 pod pomnikiem Wojciecha Korfantego,
  • o godz. 9:40 pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego,

natomiast o godz. 10:30 w Archikatedrze Chrystusa Króla będzie uczestniczyć w mszy świętej odprawianej w intencji Ojczyzny, celebrowanej przez Metropolitę Katowickiego ks. abp. Wiktora Skworca. Skromne obchody będą odbywały się z zachowaniem wymogów reżimu sanitarnego. 

– Ze względu na pandemię koronawirusa to będzie inne święto niż dotychczas. Zachęcam jednak mieszkańców naszego regionu do świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w swoich domach. Okazje ku temu dają znakomite inicjatywy patriotyczne i akcje, jak na przykład „Niepodległa do Hymnu” – podkreślił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Wspaniałą inicjatywą do zaakcentowania wspólnotowego wymiaru obchodów jest akcja „Niepodległa do Hymnu”. Wystarczy w południe 11 listopada włączyć jedną ze stacji radiowych lub telewizyjnych i przyłączyć się do śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. A już dzisiaj w akcji „Niepodległa do Hymnu” uczestniczyli uczniowie i poprzez łącze internetowe, miedzy e-lekcjami, odświętnie ubrani odśpiewali o godz. 11.11 hymn.

Jeszcze do jutra /11 listopada/ do godz. 23:59 można oddać głos w ramach projektu „Pod biało-czerwoną”, który zakłada sfinansowanie przez rząd RP zakupu masztów i flag dla każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu (szczegóły w regulaminie dostępne na stronie: https://www.gov.pl/web/bialoczerwona/opis-i-cel-projektu/ ).

Gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach przybierze narodowe barwy Polski. Wieczorem 10 i 11 listopada zostanie efektownie podświetlony na biało-czerwono.

Wojewoda zaprasza również do wysłuchania audycji radiowych z cyklu „Bohaterowie Powstań i Plebiscytu na Górnym Śląsku – ich marzenia o Polsce” prezentowanych na antenie Polskiego Radia Katowice. Emisja pierwszej audycji już jutro, 11 listopada, o godz. 18:30. Kolejne będą emitowane w każdą niedzielę od 15 listopada do 13 grudnia (również o godz. 18:30), zarówno na antenie Polskiego Radia Katowice, jak i na stronie internetowej oraz podcaście historycznym rozgłośni. Projekt został sfinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. Realizowany jest przez wojewodę śląskiego we współpracy z Polskim Radiem Katowice i partnerami: Muzeum Śląskim, Archiwum Państwowym w Katowicach, Instytutem Śląskim w Opolu i Instytutem Pamięci Narodowej w Katowicach.

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Default image
Informacja Prasowa
Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.
Articles: 683