Kto zostanie liderem Lewicy w województwie śląskim?

Po kongresie zjednoczeniowym SLD i Wiosny, wyborze zarządu krajowego Nowej Lewicy, nadchodzi czas wyboru nowych władz regionalnych. Podobnie jak na szczeblu krajowym, tak i w regionie będą funkcjonować współprzewodniczący wybierani z dwóch frakcji (tj. SLD i Wiosna).

Dotyczasowym szefem regionu SLD w województwie śląskim był europoseł Marek Balt. W lipcu został zawieszony przez Włodzimierza Czarzastego, na podstawie podejrzeń o współpracy z lokalnym Prawem i Sprawiedliwością, ale już w sierpniu został odwieszony w prawach członka.

W zarządzie Nowej Lewicy z ramienia frakcji SLD znalazł się Łukasz Komoniewski, który od 2010 roku jest prezydentem Będzina. Władze w mieście przejął z rąk Radosława Barana, z którym wygrał z poparciem 56,5%. W kolejnych wyborach Komoniewski osiągał wyniki: 64,7% w 2014 i 65,2% w 2018.

Ciekawa może być także sytuacja z regionalnym współprzewodniczącym z frakcji Wiosny. Wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka nie weszła w skład krajowego prezydium, podobnie europoseł Łukasz Kohut. Za to wiceprzewodniczącą Nowej Lewicy została posłanka Wanda Nowicka, startująca w ostatnich wyborach z okręgu gliwickiego. Zapewne ktoś z tego grona, najbardziej rozpoznawalnych polityków byłej Wiosny zostanie nowym współprzewodniczącym śląskiej Nowej Lewicy.

Wybory na współprzewodniczących śląskiej Nowej Lewicy odbędą się w listopadzie.

Obrazek domyślny
Sebastian Pypłacz

Redaktor naczelny Śląskiej Opinii. Wiceprezes stowarzyszenia BoMiasto. Członek zarządu Związku Górnośląskiego.