„Jak opowiadać o sporcie w muzeum – między kreacją i narracją” konferencja popularnonaukowa z okazji 5–lecia Tyskiej Galerii Sportu

Pięć lat działalności Tyskiej Galerii Sportu, oddziału Muzeum Miejskiego, to dobra okazja, aby w gronie ekspertów, praktyków i odbiorców życia muzealnego wymienić się doświadczeniami i pomysłami, jak atrakcyjnie przedstawiać sportowe historie w muzeum.

Szeroko pojmowany sport to od lat zjawisko mocno osadzone w realiach społecznych, gospodarczych i politycznych. Coraz mniej ma wspólnego z regułami Pierre’a de Coubertina, twórcy nowożytnego ruchu olimpijskiego, który pouczał, że sport potrzebuje trudności, by je pokonywać. Wystawiony na próbę sił z globalizacją, dopingiem i komercjalizacją, współczesny sport jest już często postrzegany jako wielkie przedsięwzięcie z obszaru marketingu i korporacjiCzy tak definiowany posiada jeszcze wartości, która pozwalałyby mu stać się kreatorem i narratorem muzealnych opowieści? Wydaje się, że jak najbardziej. Powstaje coraz więcej placówek muzealnych, które chcą opowiadać o sporcie i jego bohaterach. Na wielu poziomach i w różnorodnej formie.

Pretekstem konferencji jest 5–lecie Tyskiej Galerii Sportu, oddziału Muzeum Miejskiego w Tychach, będącej fenomenem na skalę krajuPodstawowym celem TGS jest popularyzacja, w atrakcyjnej formie, sportu w Tychach i jego najwybitniejszych przedstawicieliOd 2016 roku TGS ma swoją siedzibę na Stadionie Miejskim, gdzie znajduje się również wystawa stała „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie”. W tym czasie TGS zmierzyła się z wieloma wyzwaniami, aby jak najpełniej kontaktować się z odbiorcami swoich treści. Nie tylko poprzez wystawy czasowe, ale również działania edukacyjnespotkaniapublikacje, czy seanse filmowe.

Temat konferencji to unikatowość wystaw o sporcie – skoncentrujemy się wokół tego, jak interesująco opowiadać o sporcie w świecie nowych technologii i nowego odbiorcy, ale poruszymy też kwestie lokalizacji muzeum sportowego jako ważnego problemu komunikacji z odbiorcami. Wśród prelegentów: dr hab. Dariusz Słapek (prof. Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie, twórca Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu), Sebastian Glica (kierownik Muzeum Sportu i Turystyki, oddziału Muzeum Miasta Łodzi), Katarzyna Gutowska (Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie), Piotr Kapusta (Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa), Dariusz Kortko (wieloletni redaktor naczelny katowickiej „Gazety Wyborczej”). Dopełnieniem konferencji będzie panel dyskusyjny „Czego pragną odbiorcy” z udziałem prelegentów, zaproszonych gości i publiczności, moderowany przez Piotra Żelaznego, redaktora naczelnego magazynu „Kopalnia – Sztuka Futbolu”.

Program konferencji popularnonaukowej „Jak opowiadać o sporcie w muzeum – między kreacją i narracją”:

10.00 Otwarcie konferencji

10.10 Aleksandra Matuszczyk (dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach) „Tychy i Górny Śląsk jako kopalnia sportowych tematów. O wystawie stałej Tyskiej Galerii Sportu”
10.30 dr hab. Dariusz Słapek (Uniwersytet Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie) „Rekonstrukcja historyczna w muzeum sportu”
10.50 Sebastian Glica (Muzeum Sportu i Turystyki, oddział Muzeum Miasta Łodzi) „Miejskie muzeum sportu a klubowe antagonizmy na przykładzie łódzkim”
11.10 Katarzyna Gutowska (Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie) „Budowanie kolekcji w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie”

11.50–12.00 Przerwa

12.00 Piotr Zawadzki (kierownik Tyskiej Galerii Sportu, oddziału Muzeum Miejskiego w Tychach) „Wyzwania dla twórców, wyzwania dla widzów. O działaniach Tyskiej Galerii Sportu na przestrzeni 5 lat”
12.20 Piotr Kapusta (Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa) „Jak stworzyć ekspozycję opowiadającą o sporcie”
12.40 Dariusz Kortko (redaktor naczelny katowickiej redakcji „Gazety Wyborczej”) „Jak opowiadać historie. Czy muzealnicy mogą nauczyć się czegoś od reporterów?”
13.00 panel dyskusyjny „Czego pragną odbiorcy”
moderator: Piotr Żelazny („Kopalnia – Sztuka Futbolu”)

14.00 Zakończenie konferencji

data: 21 października 2021 (czwartek), godz. 10.00–14.00
miejsce: 
Tyska Galeria Sportu (oddział Muzeum Miejskiego w Tychach), ul. Edukacji 7, Tychy
zapisy (liczba uczestników ograniczona): 515 717 430, 
k.hajduk@tgs.tychy.pl
wstęp wolny

Muzeum Miejskie w Tychach

Default image
Informacja Prasowa
Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.