PSL złoży wniosek o samorozwiązanie się Parlamentu

Szalejąca drożyzna, coraz trudniejsze warunki życia dla polskich rodzin, protesty kolejnych grup społecznych, dokręcanie śruby przedsiębiorcom, niszczenie wspólnoty samorządowej, konflikty na arenie międzynarodowej – to prawdziwy obraz rządów PiS. – mówił na sobotniej konferencji Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przewodniczący PSL zapowiedział złożenie wniosku o skrócenie kadencji Sejmu i rozpisanie nowych wyborów. Odniósł się także do planowanych niedzielnych demonstracji, mówiąc, że wcześniejsze niewiele dały.

Aby doszło do samorozwiązania Sejmu, taki wniosek musiałoby poprzeć 307 posłów, czyli w obecnej sytuacji także politycy PiS. Dodatkowo w trakcie trwania stanu wyjątkowego, który ogłoszony jest na granicy z Białorusią, nie można rozpisać wyborów, zmieniać konstytucji czy przeprowadzać referendów ogólnokrajowych.

Przypomnijmy: w czwartek Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej stwierdził wyższość prawa krajowego nad europejskim, co prowadzi do pogłębienia konfliktu polskiego rządu z europejskimi instytucjami. Na niedziele planowane są demonstracje w całej Polsce, w tym w Katowicach, Mikołowie czy Tarnowskich Górach.

Obrazek domyślny
Sebastian Pypłacz

Redaktor naczelny Śląskiej Opinii. Wiceprezes stowarzyszenia BoMiasto. Członek zarządu Związku Górnośląskiego.