Nowe liczniki sposobem na niepłacących?

Już jesienią Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu wprowadzi testowo nowe rozwiązanie – liczniki przedpłatowe. To rozwiązanie pilotażowe, ale niewykluczone, że jego działanie będzie rozszerzone.

Od kilku lat rośnie ściągalność opłat za mieszkania i media jednak problem zadłużenia w miejskich lokalach jest dość duży. – Choć regularnie dokonujemy windykacji, mieszkańcy sami także spłacają długi, to jednak część lokatorów nadal nie płaci. Ci oczywiście są w mniejszości, ale jednak generują spore straty dla miasta – mówi Rafał Łydek, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.

Pomysłów na to, aby zapobiegać powstawaniu nowych długów jest kilka. Wśród nich pojawiły się teraz liczniki przedpłatowe na wodę. – System działa banalnie. Transakcji dokonujemy bezgotówkowo, przelewem, aby później korzystać z usługi, w tym wypadku z wody – mówi dyrektor Łydek. Liczniki zostaną zainstalowane w jednym z budynków komunalnych na terenie miasta.

Liczniki pojawią się w ciągu kilku tygodni. Aby wykupić dostęp do wody, wystarczy wykonać wspomniany przelew, a w zamian lokator otrzyma kod. Ten będzie upoważniał do wykorzystania określonej ilości wody. Regulamin na razie jest na etapie opracowywania. Wodomierze pojawią się w 27 lokalach mieszkalnych. – Nie ma obaw, że będą doliczane jakiekolwiek opłaty. Koszt wody będzie dokładnie taki sam, jak w przypadku miesięcznych opłat. Zmienią się tylko liczniki i formuła płatności– wtóruje Jeremiasz Złotecki, zastępca dyrektora MZZL ds. techniczno-eksploatacyjnych.

Instalacja ma charakter pilotażowy. Jeśli się sprawdzi, zakład nie wyklucza rozszerzenia o kolejne mieszkania i budynki.

Urząd Miejski w Sosnowcu

Default image
Informacja Prasowa
Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.