MSWiA: kolejna grupa strażaków wyleciała do Grecji

MSWiA informuje:

– To dla mnie ogromny zaszczyt i honor, że mogę być dzisiaj tutaj i żegnać Was przed długą drogą, przed daleką podróżą, przed ogromnie ciężką pracą, która Was czeka – powiedział wiceminister Maciej Wąsik do funkcjonariuszy PSP podczas odprawy przez wylotem do Grecji. W wydarzeniu wziął również udział nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Wiceszef MSWiA zwrócił uwagę, że o przedłużenie pomocy w walce z pożarami zwróciła się strona grecka. – Grecy poprosili o wydłużenie misji o dwa tygodnie, ale myślę, że poradzicie sobie szybciej. Mam nadzieję, że Wasz powrót do Polski będzie szybszy. Życzę Wam tego i niech św. Florian prowadzi Was bezpiecznie po greckich drogach – powiedział.

– Obyście jak najszybciej wykonali swoje zadanie i wszyscy powrócili zdrowi z powrotem do Polski, do swoich rodzin – podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Nadbryg. Andrzej Bartkowiak dziękował strażakom za natychmiastową mobilizację do działań. – Nasi ludzie od dwóch tygodni w sposób fenomenalny radzą sobie z pożarami w Grecji. Jedziecie kontynuować ich dzieło. Dziękuję Wam za to i proszę, żebyście o siebie dbali i wrócili cali i zdrowi – zaznaczył komendant główny PSP.

Polscy strażacy walczą z pożarami w Grecji Polska grupa ratownicza, która przebywa aktualnie w Grecji, liczy 143 osoby i 46 specjalistycznych pojazdów. To głównie ratownicy z województw: wielkopolskiego oraz dolnośląskiego. Wspierają ich strażacy z Komendy Głównej PSP oraz strażacy z woj. łódzkiego, mazowieckiego i małopolskiego. Grupa działa w ramach Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności (ERCC). Polacy są samowystarczalni pod względem logistycznym (własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym (w skład grupy weszli również ratownicy medyczni).

Funkcjonariusze PSP stacjonowali na stałe na wyspie Evia w miejscowości Neos Pirgos oraz od 17 sierpnia br. w miejscowości Vilia w regionie Attyki na północny zachód od Aten. Działania są prowadzone od 11 sierpnia br. i nadal trwają. Strażący brali udział m.in. w akacjach na wyspie Evia (w miejscowościach Ellenika, Gouves, Agriovotano, Kamatriades i Galatsona) oraz w regionie Attyki (w miejscowościach Vilia, Agios Georgios i Clio Pigadi). Działania gaśnicze z lądu wspierane były przez samoloty i śmigłowce gaśnicze.

Polscy ratownicy od początku współpracowali z ratownikami z Grecji. Druga grupa strażaków, która w poniedziałek wyleciała do Grecji na wymianę, liczy tyle samo osób, co pierwsza grupa. Podobnie jak w pierwszej grupie najwięcej jest strażaków z województw: wielkopolskiego i dolnośląskiego. W ubiegłych latach, wspierając państwa i regiony z całego świata, które dotknięte zostały katastrofami, moduły ratownicze Państwowej Straży Pożarnej brały udział w misjach ratowniczych m.in. w Szwecji, Bośni i Hercegowinie, Libanie i na Haiti, a ostatnio w Turcji.

Źródło informacji: MSWiA

Obrazek domyślny
Polska Agencja Prasowa