W śląskim sanepidzie możliwa będzie szybka identyfikacja mutacji koronawirusa

Główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Grzegorz Hudzik mówili dziś w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach o nowoczesnym systemie sekwencjonowania genomu koronowirusa SARS-CoV-2, w który wyposażona została Interdyscyplinarna Pracownia Diagnostyki Molekularnej śląskiego sanepidu. Dzięki nowemu sprzętowi jest to jedna z sześciu placówek Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Polsce, gdzie możliwa będzie szybka i pełna identyfikacja różnych wariantów SARS-CoV-2, a także wykrycie nowych, jeszcze niezidentyfikowanych odmian wirusa.

Nowoczesny system oparty jest na innowacyjnej technologii NGS (Next Generation Sequencing – sekwencjonowanie nowej generacji), która pozwala poznać sekwencje, czyli kolejność poszczególnych nukleotydów genomu wirusa. Umożliwi to szybką identyfikację wariantów alertowych koronawirusa, do których zaliczamy m. in. wariant Alfa czy Delta, wykrycie jeszcze niezidentyfikowanych wariantów wirusa, a  także innych zagrożeń epidemicznych mogących stanowić potencjalne zagrożenie dla populacji województwa śląskiego. Zakupiony ze środków Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego sprzęt pozwoli na samodzielnie prowadzenie badań, a tym samym zapewnienie szybkiego i odpowiadającego na wyzwania związane z pojawieniem się mutacji alarmowych nadzoru epidemiologicznego. Wszystkie laboratoria covidowe funkcjonujące w województwie śląskim będą miały możliwość przekazywania dodatnich próbek do identyfikacji wariantów wirusa SARS-CoV-2.

Warto dodać, że wdrożenie innowacyjnych technologii badawczych jest aktualnie możliwe dzięki zmianom, jakie dokonały się w minionym roku w infrastrukturze i wyposażeniu laboratorium WSSE w Katowicach, a środki na to przedsięwzięcie zostały przekazane przez Wojewodę Śląskiego.

Po wczorajszym briefingu prasowym uczestnicy wydarzenia mieli okazję obejrzeć Pracownię Diagnostyki Molekularnej i sprzęt laboratoryjny służący do badań diagnostycznych w kierunku wykrycia materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 oraz sekwencjonowania.

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.