Na skrzyżowaniu ulic Cieszyńskiej, Szarotki oraz Stawowej w Bielsku-Białej – czyli na Rondzie Czesława Niemena – stanie instalacja upamiętniająca artystę. Będzie to kolejna instalacja ustawiona w ostatnim czasie na rondzie – po Rondzie Bielskiego Jazzu – upamiętniająca dokonania muzyczne.

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej rozstrzygnął przetarg na zagospodarowanie Ronda Czesława Niemena. Do przetargu stanęły dwa podmioty, które zobowiązały się wykonać instalacje upamiętniającą Czesława Niemena. Wykonanie instalacji wyceniono na kwotę 157,4 tys. i 243,1 tys. zł. MZD wybrał tańszą z ofert.

Na rondzie stanie konstrukcja z blachy, na której znajdzie się m.in. wizerunek artysty. Koncepcja instalacji artystycznej, tzw. małej architektury, ma formę dwóch półpierścieni o promieniach wynoszących ok. 285 cm i wysokości od 233 cm do 323 cm. Każdy półpierścień tworzą dwie płyty z blachy kortenowskiej z wyciętymi laserem – napisem Niemen z muzycznymi motywami w postaci nutek, a także cztery tafle – witraże przedstawiające wizerunek twarzy artysty. Jeden półpierścień nawiązuje do najbardziej znanej płyty Niemena Dziwny jest ten świat, a drugi przedstawia barwny portret artysty. Całość instalacji uzupełniają słupki konstrukcyjne – po siedem elementów na każdy półpierścień.
Autorami koncepcji instalacji są artysta plastyk Jacek Grabowski oraz architekt Michał Kowalski.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.