Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Patynowanie rzeźb książąt opolsko-raciborskich na Zamku Piastowskim zakończone
We czwartek 22 lipca na Zamku Piastowskim w Raciborzu zakończyło się patynowanie rzeźb książąt opolsko-raciborskich. Patynowanie rzeźby dokonywane jest poprzez pokrycie jej wysokiej klasy preparatem o właściwościach konserwujących. Jest to forma działalności artystycznej. Zabieg nadaje rzeźbie szlachetny wygląd, pozwala na wydobycie jej kształtów. Dzięki temu zabiegowi uzyskuje się efekt światłocienia, rzeźba nabiera głębi. Jest to ostatni etap w ramach pracy rzeźbiarskiej. Przy odpowiedniej cyklicznej dbałości, rzeźba osiąga żywotność na minimum 50 lat.
– Ta farba jest o tyle dobra, że nie zamyka struktury drewna, jest transparentna. Po jej zastosowaniu nie powstaje tzw. skorupa, co niewątpliwie zniszczyłoby efekt końcowy. Użyte farby mają najwyższe dostępne w sprzedaży filtry UV – mówi Grzegorz Michałek, artysta, twórca rzeźby księcia Władysława I Opolskiego, wyeksponowanej przed zamkiem, przy wschodniej ścianie kaplicy.
– Wykonywana przez nas praca wymaga umiejętności łączenia kilku kolorów w jedną całość, jest też świetną formą relaksu, oderwania się od rzeczywistości. Można skupić się na szczegółach, zaangażować w 100%, co tak naprawdę stanowi świetną formę odpoczynku i daje sporo satysfakcji – mówi Sonia Nowok, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Form Przemysłowych.
– Dzięki patynowaniu, rzeźba stanie się elementem przestrzeni, wkomponuje się w krajobraz. Proszę zauważyć, że wykorzystujemy kolory ziemi, co sprawia, że rzeźby stanowią całość z otaczającym je środowiskiem. Stają się bardziej naturalne, przyjemne dla oka – dodaje Urszula Urbaniec, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, na Wydziale Instrumentalistyki, Jazzu i Muzyki Estradowej, specjalność lutnictwo artystyczne.
Więcej na: www.zamekpiastowski.pl
Punkt Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim w Raciborzu