58 Tydzień Kultury Beskidzkiej przez 9 dni tylko w Wiśle! Zaczynamy już w najbliższy weekend!

Tydzień Kultury Beskidzkiej już w ten weekend w Wiśle

Już w sobotę, 24 lipca rozpocznie się w Wiśle kolejna edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej, tym razem w pełnym wymiarze czasowym. Przez dziewięć dni beskidzka Wisła stanie się miastem pełnym folkloru, pięknych stoisk z rękodziełem i niezwykłych smaków.

– Cieszymy się, że w tym roku udało się zorganizować Tydzień Kultury Beskidzkiej w pełnym wymiarze, po roku przerwy wiślański tydzień znów potrwa aż dziewięć dni. Tegoroczną edycję TKB rozpoczniemy w sobotę, 24 lipca tradycyjnym korowodem, który o godz. 15:30 przejdzie ulicami miasta. W tym roku korowód zacznie się na początku ul. 1 Maja, przejdzie deptakiem, przez Plac Hoffa i dotrze do Amfiteatru im. Stanisława Hadyny – tłumaczy Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.

Codzienne koncerty i Jarmark

Znów czekają nas codzienne koncerty w amfiteatrze, które będą zaczynały się o godz. 17:00. Wcześniej, bo o godz. 11:00 rozpoczną się koncerty na małej scenie na Placu Hoffa.

– W tym roku będziemy gościli polskie zespoły z różnych regionów. Choć nie będzie zagranicznych zespołów, to jestem przekonana, że piękny polski folklor zabrzmi w naprawdę wielu odsłonach – tłumaczy Katarzyna Czyż-Kaźmierczak.

Nie zabraknie też jarmarku rękodzieła – to już tradycyjny element Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle, podczas którego gwar, kolory i różnorodność tętnią w samym centrum miasta – na Placu Hoffa.

W tym roku na wiślańskim rynku pojawia się artyści i rękodzielnicy, którzy zaprezentują swoje oryginalne i niepowtarzalne prace. Będą malarze, rzeźbiarze, koronczarki, ceramicy i wielu, wielu innych. Co ciekawe, w tym roku podczas jarmarku odbędzie się także konkurs na najpiękniejsze i najbardziej oryginalne stoisko – stosika będą oceniali zarówno widzowie i goście TKB, jak i specjalna komisja konkursowa.

Muzyka w górach i dyskusje o góralszczyźnie

W tym roku Tydzień Kultury Beskidzkiej w Wiśle to nie tylko tradycyjne koncerty w amfiteatrze i na Placu Hoffa, to także piękne i kameralne koncerty na górskich szczytach i przy schroniskach.  TKBw tym roku wędruje także w góry. Choć w centrum Wisły tradycyjnie już będą odbywały się koncerty, zarówno w amfiteatrze jak i na małej scenie na Placu Hoffa, tym razem piękne, góralskie melodie będziemy mogli usłyszeć także na szczytach górujących nad Wisłą. Od poniedziałku 26 lipca do piątku 30 lipca będziemy mogli usłyszeć góralskie kapele kolejno na Cieńkowie, Skolnitym, Soszowie, Przysłopiu pod Baranią Górą i przy Centrum Edukacji Ekologicznej na Jonidle. Każdego dnia koncerty będą się zaczynały o godzinie 16:00 i potrwają do godz. 18:00.

Tegoroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej będzie też świetną okazją, żeby bliżej zaznajomić się z tożsamością i folklorem wiślańskich górali. W Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie można posłuchać serii rozmów ze znawcami tematu. Małgorzata Kiereś opowie o stroju góralskim i zwróci uwagę na jego ważność i dbałość o szczegóły związane z tradycją,  Michał Kawulok opowie o architekturze Wisły i o tym, jak przez lata kształtowała się między ludowością a modernizmem, Magdalena Szyndler opowie o specyfice folkloru muzycznego w Beskidzie Śląskim a Katarzyna Marcol przybliży słuchaczom problematykę gwary. Spotkania odbędą się w 29 i 30 lipca w godzinach popołudniowych w wiślańskiej bibliotece i będą świetną okazją do poznania wiślańskiego górala.

To tylko niektóre z nowości tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Oprócz tego warto wspomnień chociażby otwarty dla każdego plener malarski pod nazwą „TKB malowane”, który odbędzie się w dniach 29-30 lipca. Co ważne, w soboty będą odbywały się też góralskie potańcówki przed wejściem do amfiteatru – sobotnie wieczory po zakończeniu koncertów będą więc mijały pod znakiem tańca. W galeryjce Wiślańskiego Centrum Kultury od 26 lipca będzie można z kolei zobaczyć wystawę archiwalnych fotografii Waldemara Kompały pt. “U źródeł Święta Gór”. Tegoroczne TKB to jednak także te bardzo tradycyjne elementy, które wszyscy doskonale znamy – folklor, piękne koncerty i eksplozja smaków, które tradycyjnie zadomowią się w Parku Kopczyńskiego – tam, oprócz wielu stoisk gastronomicznych, pojawi się także tradycyjna kolyba owczarska.

– Zapraszamy wszystkich do odwiedzin Wisły w czasie Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Jeśli ktoś nie będzie mógł być obecny, przygotowaliśmy także transmisje online z weekendowych koncertów w amfiteatrze oraz z otwierającego wydarzenie korowodu. Transmisje dostępne będą na stronie Wiślańskiego Centrum Kultury na portalu Facebook – tłumaczy Katarzyna Czyż-Kaźmierczak.

Urząd Miejski w Wiśle

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.