Zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie alarmu klimatycznego

W każdy wtorek i czwartek lipca 2021 w godzinach 17.30-19.30 na Rynku pod Skarbkiem mieszkanki i mieszkańcy Katowic mogą podpisać listę poparcia dla obywatelskiego projektu uchwały, który zobowiązuje władze miejskie do uznania stanu alarmu klimatycznego dla Katowic i podjęcia działań na rzecz zeroemisyjności miasta.

Od początku lipca, aktywistki i aktywiści Śląskiego Ruchu Klimatycznego, zbierają podpisy pod swoją inicjatywą uchwałodawczą – Projektem Uchwały Rady Miasta Katowice w sprawie uznania stanu alarmu klimatycznego. Domagają się w nim:

– redukcji emisji CO2 do zera w budynkach użyteczności publicznej do 2030 r. 

– redukcji emisji CO2 wszystkich obszarów działalność Gminy Katowice do zera do 2050 r.

– panelu obywatelskiego na temat zeroemisyjności Katowic 

– monitorowania miejskich emisji CO2.

Jak podkreślają, autorzy i autorki dokumentu, klimat zmienia się szybciej niż potrafiliśmy sobie to wyobrazić. Działania katowickiego magistratu są w ich ocenie niewystarczające i potrzeba dalekosiężnych i ambitnych planów, by uchronić się przed nadchodzącą katastrofą. Ponadto, jak można przeczytać w projekcie planowanego na luty Raportu IPCC, najgorsze dopiero nadejdzie. Bardzo szybko. Wymieranie gatunków na niewyobrażalną skalę, rozpowszechnianie się chorób, upały nie do przeżycia, załamanie się ekosystemów, setki miast zagrożonych zalaniem przez morza – te i inne niszczycielskie zjawiska nabierają tempa i staną się boleśnie rzeczywiste, nim urodzone dziś dziecko skończy 30 lat. 

„W obliczu tych wyzwań prosimy Was o wsparcie swoimi podpisami naszej inicjatywy uchwałodawczej” – apelują członkinie i członkowie komitetu inicjatywy uchwałodawczej. Pod naszą uchwałą może podpisać się każda mieszkanka i mieszkaniec Katowic, a także osoby, które posiadają w tym mieście czynne prawo wyborcze. „W lipcu zbieramy podpisy w każdy wtorek i czwartek, w godzinach 17:30-19:30, na katowickim Rynku (w pobliżu Skarbka). Liczymy na Was!”.

Treść projektu uchwały: https://drive.google.com/file/d/1zJpKsGkCrixij9C4zrk2H7t0Vth1S4g5/view


Ślaski Ruch Klimatyczny

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.