W najbliższe niedzielne popołudnie chcemy zaprosić pasjonatów lokalnej historii na kolejny w tym roku spacer z Familokami, tym razem po dzielnicy Świętochłowic osłanej wieloma historiami, Lipinach.

Projekt „Familoki” poświęcony jest koloniom robotniczym na Górnym Śląsku i Zagłębiu oraz tradycjom i zwyczajom ich mieszkańców. W tym roku odbyły się już trzy spacery wraz z Familokami, po kolonii Ballestrema na Rokitnicy, po Orzegowie i po dawnej dzielnicy hutniczej w Gliwicach.

Tym razem chcemy zaprosić Was na spacer po Lipinach, dzielnicy Świętochłowic. Miejscowość okryta złą sławą, ale jest to miejsce pełne perełek i ciekawej historii. Dzięki hucie Silesia Lipiny znacznie się rozwinęły w XIX wieku. Podczas spaceru, zobaczymy, gdzie mieszkańcy chodzili do szkoły, gdzie odbywały się targi i odpusty oraz jak szkody górniczy wpłynęły na kształt dzielnicy. Odwiedzimy miejsca, gdzie Lipiny stały się planem filmowym. Lipiny to miejsce, gdzie wciąż śląskie tradycje są kultywowane, a podczas świąt mieszkańcy do dziś ubierają stroje regionalne.

W niedzielę 18 lipca o godzinie 16:00 spotykamy się pod pomnikiem Powstańca na placu Słowiańskim. Wycieczka będzie trwać około 2 godzin. Udział w wycieczce jest bezpłatny.

W związku z zagrożeniem COVID-19 wszyscy uczestnicy wycieczki proszeni są do zachowania dwumetrowych odstępów między uczestnikami oraz zakładanie masek we wnętrzach zwiedzanych obiektów.

Organizatorem projektu jest Instytut Pracy i Edukacji. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury.

Familoki

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.