Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Strefa empatii pomoże dzieciom i młodzieży zostawić pandemię za sobą…
Odbudować relacje z koleżankami i kolegami, przestawić się ze zdalnej nauki na ciekawsze, bogatsze i ze wszech miar lepsze doświadczenie dzielenia szkolnego życia z innymi – do tego mają się przyczynić nowe warsztaty miejskiego projektu „Strefa empatii”. Na długo przed pandemią projekt służył m.in. edukacji antydyskryminacyjnej. Teraz pomoże ograniczyć skutki okresu izolacji społecznej wśród bardzo młodych ludzi.
Pandemia koronawirusa nie pozostała bez wpływu na dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży. Fundacja ,,Szkoła z klasą” – zajmująca się m.in. wspieraniem ,,szkoły otwartej i zaangażowanej w rozwiązywanie problemów społecznych” – przeprowadziła badanie dotyczące kondycji psychicznej młodych ludzi, z którego wynika, że w czasie pandemii przybyło dzieci sygnalizujących wyraźne obniżenie nastroju czy lęki. Z kolei wymuszone zdalnym trybem nauki spędzanie wielu godzin dziennie przy komputerach czy urządzeniach mobilnych pogłębiło zjawisko uzależnienia dzieci od tych technologii. Na to zjawisko zwracali też uwagę nauczyciele.
Nauka zdalna – a jej okres w Polsce należał do rekordowo długich na tle Europy – oznaczała również wydłużający się brak kontaktów rówieśniczych, nawet jeśli na pewnych etapach był on łagodzony np. zajęciami w bardzo małych grupach podczas ferii czy umożliwieniem dzieciom przebywania na zewnątrz bez bezpośredniego nadzoru dorosłych. Do tego doszedł ogólny klimat zagrożenia, płynące zewsząd doniesienia o śmiertelnie niebezpiecznej chorobie, a wraz z nimi niepokój o zdrowie i życie swoich najbliższych – rodzeństwa czy rodziców. Dzieci zmagające się z niską samooceną bądź wcześniejszymi trudnościami w domowych relacjach doświadczyły okresu nauki zdalnej w sposób jeszcze bardziej dotkliwy. Ich nauczyciele z kolei – sami próbujący sprostać wyzwaniom prowadzenia lekcji przez internet, zmuszeni do przyspieszonego nabywania licznych, nowych kompetencji – mieli bardzo ograniczone szanse rozpoznania budzących niepokój sygnałów ze strony swoich uczennic i uczniów, a także ograniczone możliwości podjęcia ewentualnej interwencji.
Dlatego w Częstochowie – w ramach prowadzonego już od kilku lat w szkołach projektu ,,Strefa empatii” – powstał pomysł nowych, pilotażowych warsztatów dla młodzieży. Wcześniej działania projektu krążyły zwłaszcza wokół zapobiegania dyskryminacji, mowie nienawiści czy przemocy. Teraz, odpowiadając na diagnozowane w społeczeństwie potrzeby, zostanie on uzupełniony o warsztaty służące budowaniu i pogłębianiu dobrych relacji, integracji z rówieśnikami po wielu dniach przesiedzianych nieraz od rana do wieczora w domu. Ma pomóc też w empatycznym funkcjonowaniu w grupie.
Warsztaty będą prowadzone metodą ,,Points of You”, co brzmi bardzo podobnie do ,,points of view” – czyli ,,punkty widzenia”. I rzeczywiście – podejście to bazuje na założeniu, że każda rzecz – ludzie, przedmioty, sytuacje, sprawy większe i mniejsze – dostępne są z niezliczonych punktów widzenia, a wyzwaniem jest spojrzenie na nie z takiego punktu, który wcześniej był poza naszym zasięgiem. Zmiana – według praktyków tej metody – niemal zawsze zaczyna się, gdy człowiek gotów jest zaryzykować i spojrzeć na sprawy z nowej perspektywy.
Warsztaty ,,Strefy empatii” – pod hasłem ,,Zobaczmy się na nowo” – odbędą się w okresie od 1 do 11 czerwca i będą kierowane do młodzieży pierwszych klas szkół średnich. Czas trwania to dwie jednostki lekcyjne (półtorej godziny). Zajęcia poprowadzi Agata Wierny – certyfikowana trenerka, pełnomocniczka Prezydenta Częstochowy ds. Równych Szans, kierowniczka Referatu Dialogu i Praw Człowieka w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta.
W planach są też służące reintegracji społecznej warsztaty dla uczennic i uczniów szkół podstawowych – zorganizowane będą po specjalnych szkoleniach dla kadry pedagogicznej pracującej w tych szkołach.
Szkoły zainteresowane przeprowadzeniem warsztatów w swoich siedzibach mogą zgłaszać się telefonicznie pod nr 34 370 74 97 lub przesyłać zgłoszenia mejlowe na adres amasiak@czestochowa.um.gov.pl
Urząd Miasta Częstochowy