Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że znajdujemy się w sytuacji kryzysowej, a trzecia fala pandemii jest gorsza od poprzednich. Zaznaczył, że dużą rolę w walce z koronawirusem odgrywają działalność szpitali tymczasowych oraz szczepienia. Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił kolejne obostrzenia, które będą obowiązywać przez dwa tygodnie zaczynając od soboty 27 marca.

Obostrzenia obowiązujące od 27 marca:

  • Sklepy meblarskie i budowlane o powierzchni większej niż 2 tysiące metrów kwadratowych zostaną zamknięte. Dalej mogą działać hurtownie i składy budowlane, zakaz dotyczy sprzedaży detalicznej.
  • W sklepach, na poczcie i targowiskach obowiązywać będzie zasada 1 osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni w placówkach poniżej 100 metrów kwadratowych oraz 1 osoby na 20 metrów kwadratowych w placówkach o powierzchni większej niż 100 metrów kwadratowych.
  • Salony fryzjerskie, salony urody oraz kosmetyczne zostaną zamknięte.
  • Zamknięte zostaną przedszkola i żłobki. Opieka zostanie zapewniona dzieciom medyków oraz funkcjonariuszy służb porządkowych.
  • Działalność obiektów sportowych ograniczona zostanie jedynie do uprawiania sportu zawodowego.
  • W miejscach sprawowania kultu religijnego obowiązywać będzie zasada 1 osoby na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości 1,5 metra oraz innych zasad reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekcja).
Natalia Wrocławska
Natalia Wrocławska

Redaktorka prowadząca Śląskiej Opinii. Prowadzi podcast Szum Sporego Miasta.