Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że znajdujemy się w sytuacji kryzysowej, a trzecia fala pandemii jest gorsza od poprzednich. Zaznaczył, że dużą rolę w walce z koronawirusem odgrywają działalność szpitali tymczasowych oraz szczepienia. Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił kolejne obostrzenia, które będą obowiązywać przez dwa tygodnie zaczynając od soboty 27 marca.

Obostrzenia obowiązujące od 27 marca:

  • Sklepy meblarskie i budowlane o powierzchni większej niż 2 tysiące metrów kwadratowych zostaną zamknięte. Dalej mogą działać hurtownie i składy budowlane, zakaz dotyczy sprzedaży detalicznej.
  • W sklepach, na poczcie i targowiskach obowiązywać będzie zasada 1 osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni w placówkach poniżej 100 metrów kwadratowych oraz 1 osoby na 20 metrów kwadratowych w placówkach o powierzchni większej niż 100 metrów kwadratowych.
  • Salony fryzjerskie, salony urody oraz kosmetyczne zostaną zamknięte.
  • Zamknięte zostaną przedszkola i żłobki. Opieka zostanie zapewniona dzieciom medyków oraz funkcjonariuszy służb porządkowych.
  • Działalność obiektów sportowych ograniczona zostanie jedynie do uprawiania sportu zawodowego.
  • W miejscach sprawowania kultu religijnego obowiązywać będzie zasada 1 osoby na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości 1,5 metra oraz innych zasad reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekcja).
Natalia Wrocławska
Natalia Wrocławska

Redaktorka prowadząca Śląskiej Opinii. Prowadzi podcast Szum Sporego Miasta. Prezeska stowarzyszenia BoMiasto.