300 m2 dla młodych

Młodzi chorzowianie urządzają się w ChCK-u. Do ich dyspozycji oddana została przestrzeń o powierzchni ponad 300 m2. W piwnicy Chorzowskiego Centrum Kultury znajduje się m.in. scena i miejsce do ekspozycji obrazów lub plakatów. Nietypowy podział sali sprawia, że równocześnie może odbywać się tam kilka różnych spotkań i wydarzeń.

Wcześniej w tym miejscu znajdował się prywatny klub muzyczny. Następnie miejsce zostało odświeżone i na scenie odbyło się kilka koncertów i prób – wyjaśnia Tomasz Ignalski, dyrektor CHCK-u. –  Kiedy układaliśmy repertuar na kolejne miesiące, przyszła pandemia i pokrzyżowała nam plany. Nowe obostrzenia ograniczyły funkcjonowanie jednostek kultury, ale także mocno wpłynęły na życie młodych chorzowian. Lekcje w trybie zdalnym i zamknięte szkoły sprawiły, że zabrakło przestrzeni do spotkań m.in. młodych społeczników – dodaje dyrektor. – Po rozmowach z przedstawicielkami Młodzieżowej Rady Miasta zdecydowaliśmy o udostępnieniu tej przestrzeni na twórczą działalność młodych chorzowian. 

Fot. ChCK

Jak młodzi wykorzystują przestrzeń? Pomysłów im nie brakuje. W nowym miejscu odbyło się już kilka prób teatralnych. Na stałe zagościł tu także zespół metalowy Exoda, w którym grają nastolatkowie. W najbliższą sobotę odbędą się warsztaty z języka migowego, a kolejna grupa przygotowuje się do rapowej bitwy. Młodzi stworzyli także ekipę filmową, którzy odpowiedzialna będzie za transmisje online. Wśród uczniów znaleźli się również chętni, którzy przystąpili do projektu Uniwersytet Dialogu. Przez najbliższe miesiące będą brać udział w warsztatach dla społeczników organizowanych przez Uniwersytet Śląski. 

Od zamknięcia szkół szukaliśmy nowej przestrzeni na próby – i nareszcie ją znaleźliśmy. – mówi Michał Bawełek. – Wreszcie mamy miejsce do spotkań i organizacji naszych akcji. Dodatkowo poznaliśmy wielu innych ambitnych ludzi, z którymi mamy szanse współpracować. – dodaje Martyna Cesarz.

Wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych zainteresowanych kreatywnym działaniem prosimy o kontakt przez media społecznościowe z Młodzieżową Radą Miasta Chorzów lub z Chorzowskim Centrum Kultury – zaprasza dyrektor Ignalski – Pamiętamy o zasadach bezpieczeństwa, dlatego spotkania będą odbywały się z zachowaniem limitu osób i dystansu społecznego – podkreśla dyrektor ChCK-u.

Chorzowskie Centrum Kultury

Default image
Informacja Prasowa
Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.